bmw group získává značku alpina | Aktuality | autoweek.cz

BMW Group získává značku Alpina

BMW Group získává značku Alpina

11.03.2022 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Alpina se stane značkou BMW Group. BMW a malosériový výrobce z Buchloe u Mnichova navázali 57leté partnerství.
BMW Group získá práva na značku Alpina. Společnosti BMW a Alpina Burkard Bovensiepen uzavřely dohodu, která zajistí dlouhodobou budoucnost značky Alpina i společnosti Burkard Bovensiepen. Uzavření transakce ještě podléhá schválení příslušnými antimonopolními úřady. Obě strany se dohodly, že nebudou zveřejňovat žádné finanční podrobnosti. Nedojde k nabytí žádných akcií.
 
Společnost bude pokračovat ve vývoji, výrobě a prodeji exkluzivních automobilů BMW Alpina v rámci stávajícího modelu spolupráce, která byla koncem roku 2020 prodloužena o dalších pět let. Společnost vlastněná rodinou Bovensiepenových bude až do konce roku 2025 využívat své inženýrské znalosti při vývoji, výrobě a prodeji vozů BMW Alpina postavených na modelech sestavených na výrobních linkách BMW, které Alpina v Buchloe rozsáhle upraví, zejména v oblastech motorů a převodovek, stejně jako podvozků, aerodynamiky a interiéru. V Buchloe bude dlouhodobě pokračovat poskytování servisních služeb, náhradních dílů a příslušenství pro současné a starší vozy BMW Alpina. V poprodejní péči nedojde ke změnám.
 
Transformace směrem k elektromobilitě a rostoucí regulace po celém světě, zejména emisní legislativa, validace softwaru a požadavky na asistenční a monitorovací systémy řidiče, mají za následek výrazně vyšší rizika pro výrobce malosériových vozů. Vedení společnosti Alpina Burkard Bovensiepen řeší tuto situaci strategickou reorganizací, která zajistí životaschopnost firmy v Buchloe.
 
BMW pomůže společnosti Alpina při nezbytných úpravách počtu pracovních sil v Buchloe, které v následujících letech nastanou. Až do konce roku 2025 bude BMW spolupracovat se společností Alpina tak, aby těm zaměstnancům, kteří nebudou moci pokračovat v práci v Buchloe, nabídlo nové pracovní místo v rámci BMW Group, případně u dodavatelů a vývojových partnerů.
 
Společnost Alpina Burkard Bovensiepen se sídlem v Buchloe v bavorském okrese Ostallgäu byla oficiálně založena 1. ledna 1965. Od 60. let 20. století se zabývala tuningem a motoristickým sportem, přičemž v roce 1978 začala vyrábět osobní automobily postavené na základech produktů BMW. Od roku 1983 je společnost registrována jako oficiální výrobce automobilů a zaměstnává 300 lidí. V roce 2021 bylo v Buchloe vyrobeno 2000 vozidel. Kromě Německa a Evropy jsou pro společnost Alpina důležitými trhy také Japonsko, USA a Blízký východ.

  • BMW Group získává značku Alpina
  • BMW Group získává značku Alpina
  • BMW Group získává značku Alpina
  • BMW Group získává značku Alpina