bmw se vrátí do le mans | Aktuality | autoweek.cz

BMW se vrátí do Le Mans

BMW se vrátí do Le Mans

28.09.2016 | Rybecký Vladimír | Aktuality

BMW Group Motorsport zveřejnil plány sportovní činnosti BMW Group pro nejbližší roky. Nejvýznamnější novinkou bude vstup značky do mistrovství světa FIA ve vytrvalostních závodech WEC v kategorii LM GTE od roku 2018, což současně znamená i návrat do 24 hodin v Le Mans.
BMW se od roku 2018 ve vytrvalostním šampionátu FIA WEC v kategorii GT LME postaví značkám Aston Martin, Ferrari, Ford a Porsche. V rámci vytrvalostního šampionátu se vozy BMW poprvé od roku 2011 postaví i na start 24 hodin v Le Mans. Tehdy vůz BMW M3 GT dojel v kategorii GTE na 3. místě. V roce 2011 prototyp BMW V12 LMR závod vyhrál. Komentář BMW potvrzuje správný vývoj vytrvalostního mistrovství i důvěru v budoucí rozvoj kategorie GT. Navíc je známo, že v Mnichově pečlivě sledují i vývoj vrcholné kategorie LMP1 s hybridními prototypy. Vývoj takovéhoto prototypu ale bude vyžadovat delší čas a nelze s jeho nasazením počítat v roce 2018.
 
BMW rovněž potvrzuje svůj úmysl i nadále se angažovat v závodech automobilů na bázi sériové produkce, zahrnující šampionáty DTM, americký IMSA, a k tomu bude podporovat činnost soukromých týmů s novými vozy M6 GT3 a M4 GT4. K tomu se přidá účast automobilky ve formuli E ve spolupráci s týmem Michaela Andrettiho a pokračování spolupráce s týmem X-raid v programu rallye Dakar.
 
Program BMW Group Motorsport:

DTM: BMW bude i nadále pokračovat v tomto jednom z nejpopulárnějších šampionátů cestovních vozů.

FIA WEC: BMW plánuje návrat do mistrovství světa ve vytrvalostních závodech od roku 2018. BMW oceňuje pozitivní vývoj šampionátu od roku 2012. Upřesnění, s jakým modelem BMW do šampionátu vstoupí, přijde později.

IMSA WeatherTech SportsCar Championship: Velmi dobře obsazený šampionát IWSC (dříve American Le Mans Series) na slavných okruzích v USA a Kanadě přináší pro BMW Motorsport a BMW Team RLL, vedený Bobbym Rahalem, dlouhodobě velké úspěchy. BMW zde sklízí úspěchy už od roku 1975 a získalo pět titulů v kategorii GT.

FIA Formula E Championship: BMW uzavřelo dvouletou smlouvu s týmem Andretti Formula E o technické spolupráci na vývoji monopostů s elektrickým pohonem s výhledem na možný vstup továrního týmu do šampionátu od roku 2018/2019. Jezdcem týmu bude tovární jezdec BMW (letos startuje v DTM) António Felix da Costa. BMW jako oficiální partner pro tento šampionát dodává jako Safety Car plug-in hybridní kupé i8 a jako Medical Car i3 s plně elektrickým pohonem.

Zákaznický program BMW: BMW získává úspěchy s letos debutujícím modelem M6 GT3, k němuž se od roku 2018 přidá ještě nový M4 GT4 pro začínající závodníky a týmy namísto stávajícího modelu M235i.

BMW Motorsport Junior program: Program výchovy mladých talentů, spuštěný už v 70. letech, bude i nadále pokračovat.

Dakar: Bude pokračovat spolupráce s týmem X-raid Svena Quandta, který už v Dakaru získal čtyři prvenství. V lednu 2017 se pokusí získat už páté s novými vozy Mini John Cooper Works.
  • BMW se vrátí do Le Mans
  • BMW se vrátí do Le Mans
  • BMW se vrátí do Le Mans
  • BMW se vrátí do Le Mans
  • BMW se vrátí do Le Mans