bob lutz chválí elektromobily | Aktuality | autoweek.cz

Bob Lutz chválí elektromobily

Bob Lutz chválí elektromobily

11.07.2012 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Asi jen málokdo v USA by očekával, že se elektromobilitě dostane podpory od nejortodoxnějšího příznivce spalovacích motorů Boba Lutze.

V očích politiků z Washingtonu jsou elektromobily plodem levičáckého myšlení lidí se "zelenou" úchylkou. Bývalý šéf Chrysleru a GM Bob Lutz několikrát veřejně označil teorii globálního oteplování za "totální kravinu". Přesto se tento bývalý pilot námořnictva tvrdí, že rozvoj elektromobility je důležitý pro národní bezpečnost. Podle něho by pomohl, protože v současné době musí být příliš mnoho peněz a ozbrojených sil Spojených států vázáno na Středním východě.

"Spojené státy jsou nuceny 50-60 % zdrojů energie dovážet a naši nepřátelé si to uvědomují," prohlásil člen bezpečnostní rady SAFE generál námořnictva James Conway. Proto i američtí konzervativci a zapřísáhlí zastánci volného trhu v čele s Bobem Lutzem vedle podpory využívání domácí produkce ropy připouštějí smysluplnost státních dotací na podporu elektromobility. Lutz jako vicepresident GM podporoval projekt Chevroletu Volt, byť připouštěl, že "žádný hybrid nemá ekonomický smysl". Proč? "Chci nahradit ropu a nezajímají mne argumenty o CO2."

Lutz, který má zálibu v pilotování českého proudového letadla Albatros, chválí bývalého presidenta George W. Bushe za to, že pro vozidla s hybridním a elektrickým pohonem prosadil daňové úlevy. K tomu navíc doporučuje zvyšovat každoročně daň za benzin o 0,25 centů za galon aby lidé byli více motivováni ke koupi menší aut s nižší spotřebou paliva.