borgwarner kupuje delphi technologies za 3,3 miliardy dolarů | Aktuality | autoweek.cz

BorgWarner kupuje Delphi Technologies za 3,3 miliardy dolarů

BorgWarner kupuje Delphi Technologies za 3,3 miliardy dolarů

29.01.2020 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Společnost BorgWarner se dohodla na koupi Delphi Technologies za 3,3 miliardy dolarů, protože americký výrobce autodílů se hodlá více uplatnit na rychle rostoucím trhu s hybridními a elektricky poháněnými vozidly.
Globální výrobci automobilů a jejich dodavatelé vytvářejí aliance pro vývoj elektricky poháněných automobilů a autonomního řízení kvůli obrovské finanční a technické zátěži a kvůli tlaku vlád na ně aby zaváděly bezemisní vozidla splňující přísná pravidla proti znečištění. Akvizice, největší pro BorgWarner za nejméně deset let, přinese odborné znalosti Delphi v oblasti výkonové elektroniky a rozšíření svého portfolia v souvislosti se posunem automobilového průmyslu k větší nabídce vozidel zaměřených na čisté technologie.
 
Společnost Delphi Technologies se sídlem ve Velké Británii se v roce 2017 oddělila od Delphi Automotive, bývalé holdingové společnosti General Motors. BorgWarner a Delphi Technologies v loňském roce vykázaly čisté tržby 10,17 miliardy USD, resp. 4,36 miliardy USD.
 
Obě společnosti se specializují na automatické převodovky, ale větší z obou BorgWarner, rozšiřuje svou produkci i o výrobky pro elektricky poháněná vozidla. Společnost vloni koupila 20% podíl v dodavateli akumulátorových zdrojů Romeo Power. Mezi produkty společnosti BorgWarner patří i elektromotory, ohřívače akumulátorů a palubní nabíječky. Delphi vyrábí také elektronické řídicí moduly, které ovládají různé komponenty hnacího ústrojí.
 
„Hnací silou této transakce byly technologie v souvislosti se vzdalováním automobilového průmyslu od tradičních automobilů se spalovacími motory k čistším alternativám,“ řekl generální ředitel společnosti BorgWarner Frederic Lissalde.
 
Od doby, kdy se v srpnu 2018 Lissalde ujal vedení rychle posunul společnost do vedoucí role mezi dodavateli součástek elektrifikovaných vozidel, což vloni předvedla i na demonstračním vozidle - buggy s elektrickým pohonem. „Mým cílem je urychlit vývoj společnosti směrem k elektrifikaci a hybridizaci aniž bychom zapomněli, že motory s vnitřním spalováním zde budou ještě dlouho. Náš sektor, tedy pohony, nám nabízí tolik příležitostí, že není třeba hledat jinde,“ řekl Frédéric Lissalde před rokem.
 
Po očekávaném uzavření obchodu ve druhé polovině roku 2020 bude BorgWarner vlastnit asi 84 % kombinované společnosti. BorgWarner odhaduje, že spojením do roku 2023 dosáhne úsporu nákladů ve výši 125 milionů USD.