bosch na iaa mobility | Aktuality | autoweek.cz

Bosch na IAA Mobility

Bosch na IAA Mobility

14.08.2021 | Rybecký Vladimír | Trendy

Bosch  na veletrhu IAA Mobility 2021 v Mnichově představí svá řešení pro personalizovanou, automatizovanou, propojenou a elektrifikovanou mobilitu.
Společnost Bosch chce přispět ke klimaticky neutrální mobilitě. Za cíl si dala přizpůsobit všechny třídy vozidel budoucím emisním požadavkům. Bosch má v oblasti elektrického pohonu širší pozici než kterákoli jiná společnost.  Do oblasti mobility zapojuje všechny druhy dopravy -  od elektrokol, motocyklů a skútrů přes osobní automobily až po těžká užitková vozidla a závodní elektromobily. Dokonce i ze smartphonů a domovů činí její součást.
 
Předváděcí vůz Bosch
V budoucnu se budou vozidla stále častěji pohybovat na elektrický pohon, budou propojena s ostatními účastníky silničního provozu a svým okolím, stále častěji budou sama přebírat řízení a nabízet svým cestujícím individuálně přizpůsobené služby. Technologie Bosch pro automatizaci, elektrifikaci, personalizaci a konektivitu tuto budoucnost mobility umožňují. Společnost má potřebné znalosti systému a komplexní kompetence v oblasti softwaru a hardwaru. Bosch například vyvíjí centrální počítače pro architekturu elektroniky budoucnosti. Společnost používá tzv. Vehicle Computer pro asistovanou a automatizovanou jízdu, pohyb vozidla i pro funkce kokpitu a elektroniku karoserie.
 
Parkování bez řidiče
Bosch a devět partnerů projektu živě představí budoucnost parkování. Tzv. Automated Valet Parking, které společně vyvinuly společnosti Bosch a Mercedes-Benz, vozům umožňuje na povel chytrého telefonu dojet na přidělené parkovací místo bez řidiče, aniž by řidič musel manévr sledovat. K tomu přispívají inteligentní infrastruktura parkovišť a technologie vozidel. Senzory na parkovišti sledují jízdní koridor a jeho okolí a řídí vozidlo. Technika ve voze bezpečně převádí povely z infrastruktury na jízdní manévry.
 
Dvoukolová a čtyřkolová vozidla s akumulátory
Portfolio společnosti Bosch zahrnuje všechny komponenty pro elektrifikaci osobních automobilů - od hnacího ústrojí přes řízení až po brzdy. Například eAchse kombinuje výkonovou elektroniku, elektromotor a převodovku do jednoho celku.
 
Kromě toho Bosch podporuje výrobce automobilů předem integrovanými systémovými řešeními pro platformy vozidel, aby mohli uvádět elektromobily na trh rychleji než dosud. Jádrem je optimalizovaná interakce řízení, brzdění a ovládání vozidla v takzvaném Advanced Driving Module, který je instalován společně s partnery tak, aby tvořil kompletní nápravový modul pro přední a zadní nápravu.
 
Společnost Bosch zvyšuje dojezd elektrických a hybridních vozidel nejen díky účinným pohonům, ale také díky tepelnému managementu. Cílené řízení průtoku tepla a chladu zlepšuje účinnost akumulátorů a provozuje všechny komponenty v optimálním teplotním rozsahu. Bosch také nabízí pohony a řídicí jednotky pro dvoukolová elektrická vozidla. Obě součásti spojené do kompaktního systému zajišťují přesné řízení motoru, spolehlivé jízdní vlastnosti a optimální průběh točivého momentu.
 
Systém palivových článků
Mobilní palivový článek umožňuje dlouhý dojezd s krátkou dobou doplňování paliva. Své přednosti ukazuje zejména v dálkové dopravě a u užitkových vozidel. Se zeleným vodíkem umožňuje palivový článek provoz vozidel bez emisí CO2. Společnost Bosch vyvíjí všechny důležité systémové komponenty až do přípravy k sériové výrobě a kompletní systém. Na zásobníku, který přeměňuje vodík a atmosférický kyslík na elektrickou energii, pracuje společně se švédskou firmou Powercell. Sériová výroba má začít v roce 2022. Uvedení kompletního systému palivových článků Fuel Cell Power Module od společnosti Bosch na trh je plánováno v roce 2023.
 
Služby pro elektromobilitu
Díky Battery in the Cloud umožní Bosch delší životnost akumulátorů v elektrických automobilech. Inteligentní softwarové funkce v cloudu průběžně analyzují stav akumulátoru a přijímají opatření proti stárnutí článků. „Usage Certificate“ rovněž dokumentuje aktuální stav akumulátoru způsobem, který je chráněn proti manipulaci po celou dobu jeho životnosti. To zvyšuje transparentnost zbytkové hodnoty akumulátoru při dalším prodeji.
 
S nabíjecími službami, jako jsou Convenience Charging Bosch zajišťuje, aby řidiči elektromobilů mohli snadno najít veřejně přístupné dobíjecí stanice a zaplatit u nich. Integrované řešení pro nabíjení a navigaci navíc umožňuje přesnou předpověď dojezdu a plánování trasy podél nabíjecích zastávek – včetně osobních preferencí, například nabíjecích stanic u restaurací.
 
Inteligentní energetický manažer od společnosti Bosch umožňuje snížit emise CO2 a ušetřit náklady na energii v domácnosti. Jako rozhraní mezi tepelným čerpadlem Bosch a fotovoltaickým systémem optimalizuje využití vlastní solární energie a inteligentně ji distribuuje po celém domě. Kromě vytápění a ohřevu vody mohou být v budoucnu do systému řízení spotřeby energie Bosch integrovány také elektromobily. Ty pak lze nabíjet pomocí kompatibilních wallboxů tak, aby se využilo co nejvíce vlastní vyrobené elektřiny.
 
Bosch propojuje vozidla mezi sebou a s jejich okolím
Díky propojení do sítě se dopravní prostředky stávají součástí internetu a zvyšují bezpečnost a pohodlí. Vozidla, která se navzájem varují před nebezpečím, dohlížejí na své cestující nebo komunikují s inteligentní domácností. Společnost Bosch představuje systémy, komponenty a služby uvnitř i vně vozidla, díky nimž je mobilita efektivnější, bezpečnější a pohodlnější. Bezproblémové propojení uživatelů, dopravních prostředků a okolí přináší také větší potěšení z jízdy a umožňuje mobilitu podle individuálních potřeb.