bosch odmítá obvinění z podílu na podvádění | Aktuality | autoweek.cz

Bosch odmítá obvinění z podílu na podvádění

Bosch odmítá obvinění z podílu na podvádění

25.08.2016 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Představitelé společnosti Robert Bosch striktně odmítli obvinění amerických právních zástupců majitelů vozů Volkswagen, že se jeho 38 zaměstnanců podílelo na podvádění při měření emisí NOx u turbodieselů od Volkswagen Group.
Právníci, zastupující majitele vozů vybavených motory TDI z produkce Volkswagen Group, rozšířili své obvinění z úmyslné manipulace s výsledky měření emisí NOx i na společnost Bosch. Uvedli při tom její konkrétní zaměstnance, kteří se měli podílet na vytváření softwaru umožňujícího toto nelegální chování. Právníci pro své mandanty po Volkswagenu a nově i společnosti Bosch požadují další odškodnění nad rámec kompenzace ve výši 15,3 miliardy dolarů, která byla dohodnuta s orgány USA v červenci.
 
Společnost Bosch označila obvinění skupiny právních zástupců u soudu v San Franciscu za falešné a nepodložené. Podle zástupce společnosti Bosch je toto obvinění založeno jen na spekulacích vycházejících z nepodložených sdělení některých osob. Bosch rovněž požaduje, aby v zájmu ochrany jejich práv v soudních dokumentech nebyla uváděna jména jeho 38 zaměstnanců.
 
V září 2015 organizace EPA, dohlížející na ochranu životního prostředí ve Spojených státech, odhalila, že Volkswagen u 482 000 automobilů s motory 2,0 TDI dlouhodobě používá software, který systém pro zachytávání emisí jedovatých oxidů dusíku nechá pracovat jen při předepsaném měření emisí, zatímco v běžném provozu jej vypíná, aby motory měly lepší výkonové parametry.
 
Software, umožňující vypínání systému zachytávání NOx, vychází ze softwaru, jehož dodavatelem je společnost Bosch. Právníci uvádějí, že Bosch propagoval v USA technologii Clean Diesel a lobboval u příslušných orgánů pro schválení vozidel vybavených touto technologií. Proto tvrdí, že se Bosch celých deset let podílel na vytváření celého systému, který měl znemožnit americkým kontrolním orgánům odhalit podvádění při měření emisí.