bosch v české republice inovuje a rozšiřuje výrobu | Aktuality | autoweek.cz

Bosch v České republice inovuje a rozšiřuje výrobu

Bosch v České republice inovuje a rozšiřuje výrobu

10.05.2012 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Bosch Group na českém trhu v roce 2011 navýšila tržby o 12 % na 560 milionů euro. Nositelem růstu je i nadále především automobilová technika. Bosch Group na výroční tiskové konferenci v Praze informovala o přípravách na další rozšíření vývoje v ČR.

Ve fiskálním roce 2011 společnost Bosch ve světě rostla více, než se očekávalo, a to navzdory oslabené světové ekonomice. Tržby se zvýšily o 9 % na 51,5 miliard eur, takže poprvé v historii překročily hranici 50 miliard eur. Zisk před zdaněním činil 2,6 miliardy eur.

Společnost posílila svou pozici na trhu ve všech třech obchodních oblastech.Automobilová technika, největší obchodní oblast, zaznamenala v loňském roce obrat 30,4 miliardy eur, což přestavovalo meziroční nárůst o 8,2 %. Největšího růstu, o 21 % na 8,0 miliard eur, dosáhla oblast Průmyslová technika. Obchodní oblast Spotřební zboží a technika budov v loňském roce zaznamenala obrat 13,1 miliard eur, což představovalo nárůst o 4,4 %. V důsledku dobrého hospodářského vývoje vzrostl v roce 2011 celkový počet zaměstnanců o 19 000 (6,7 %) na 302 500.

V letošním roce Bosch Group očekává nárůst tržeb v rozmezí 3 až 5 %. Investice opět překročí hranici 3 miliard eur. „V roce 2012 vydáme 4,6 miliardy eur na výzkum a vývoj, což je o 400 milionů eur více než v předešlém roce,“ uvedl na nedávné výroční tiskové konferenci Bosch Group Dr. Volkmar Denner, člen představenstva společnosti Bosch zodpovědný za oblast výzkumu a vývoje. Denner od 1. července 2012 vystřídá Franze Fehrenbacha na postu předsedy představenstva společnosti.

Aktivity Bosch Group v České republice

Bosch Group v České republice ve fiskálním roce 2011 zaznamenala nárůst obratu o 12,4 % , takže její prodej třetím stranám na českém trhu činil 558 milionů eur. Počet zaměstnanců během roku 2011 mírně poklesl o 4 % na 7700 v důsledku změn v zákoníku práce. Na druhou stranu se zvýšil počet agenturních zaměstnanců. „Díky dalším investicím do štíhlé výroby (lean processes), rozvoje řízení kvality a nových technologií se nám daří udržovat konkurenceschopnost našich závodů, a to se vyplácí,“ řekl Klaus Huttelmaier, který zodpovídá za oblast střední a východní Evropy a je reprezentantem Bosch Group v České republice.

„Velké poděkování patří našim zaměstnancům. Jen díky jejich úsilí se v loňském roce podařilo závodu v Jihlavě získat prestižní Národní cenu kvality ČR a oprávnění užívat titul Excelentní firma. A díky odhodlání zaměstnanců závodu v Českých Budějovicích se podařilo začít se stavbou nové haly, kde během roku 2012 plánujeme přijmout několik set nových zaměstnanců,“ dodal Huttelmaier.

Rostoucí objem výroby a sortimentu v českých závodech automobilové techniky

Automobilová technika vytváří většinu obratu společnosti Bosch v České republice. Další investice do technologií a navýšení výrobních kapacit umožnila vedle dodávek místním výrobcům automobilů celosvětová poptávka po automobilových systémech a komponentech. V Jihlavě byly v roce 2011 instalovány další nové výrobní linky pro nejnovější vstřikovací čerpadlo typu Common Rail CP4. Loni jich v Jihlavě vyrobili téměř dva miliony kusů. Zároveň byla v jihlavském závodě zahájena příprava pro výrobu zcela nové generace čerpadla pro vznětové motory nákladních automobilů.

Závod v Českých Budějovicích, kde se vyrábějí systémy pro zážehové motory a systém DeNOx pro vznětové motory, v minulém roce zaznamenal také velmi dobrý výsledek. Během letních měsíců roku 2011 tu započala stavba nové haly o ploše 9000 m2, která si vyžádala investici v hodnotě 12 milionů eur. Projekt bude dokončen ještě v roce 2012. Během dvou let tu díky rozšíření závodu vznikne přibližně 700 nových pracovních míst především pro techniky a inženýry. Navíc zde Bosch již od roku 2005 provozuje významné vývojové a testovací centrum pro systémy zážehových motorů. Na různých vývojových projektech pro zákazníky z celého světa tu v současné době pracuje na 350 vývojových inženýrů. Díky rozšiřovaní a novým výzkumným projektům nyní závod hledá dalších 100 inženýrů.

Ostatní oblasti činnosti Bosch Group v České republice

Bosch Group se v oblasti Průmyslové techniky v roce 2011 podařilo celosvětově dosáhnout růstu o 21 %. Stejný trend platil i pro prodej v České republice. A taktéž výroba v závodu Bosch Rexroth v Brně se vyvíjela dobře a zaznamenala mírný růst.

Divize Domácí spotřebiče a Elektrické nářadí dosáhly dvojciferného růstu a zvýšily svůj podíl na trhu. Oblasti Tepelná technika a Zabezpečovací systémy stagnují kvůli pokračujícímu poklesu v sektoru stavebnictví.

Servisní centrum elektrického nářadí Bosch v Mikulově prokazuje svou konkurenceschopnost v oblasti oprav elektrického nářadí již od roku 2007.  Během dvou let čeká středisko v Mikulově rozšíření a s ním související investice v hodnotě přibližně 5 milionů eur. V současné době totiž centrum poskytuje servisní služby nejen pro český trh, ale také pro Rakousko, Německo, Maďarsko a Slovensko.

Zachování konkurenceschopnosti - klíčový faktor úspěchu

Závody Bosch v České republice čelí stále rostoucí konkurenci nejen na trhu, ale také uvnitř Bosch Group. „Je nutné zdokonalit současný nový zákoník práce a doplnit balíček nástrojů pro pružné využívání pracovní doby,“ řekl Huttelmaier. „Musíme si uvědomit, že ostatní země Evropské unie jsou mnohem lépe připraveny na budoucí výkyvy v ekonomice,“ dodal. „Na trhu práce je stále nedostatek techniků a mechatroniků vybavených potřebnými praktickými dovednostmi, mobilitou a jazykovými znalostmi. Uvítali bychom státní iniciativu, která by směřovala k zatraktivnění technických studijních oborů a zahrnula praktickou část výuky do vzdělávacího programu středních škol.“

 

  • Bosch v České republice inovuje a rozšiřuje výrobu
  • Bosch v České republice inovuje a rozšiřuje výrobu
  • Bosch v České republice inovuje a rozšiřuje výrobu
  • Bosch v České republice inovuje a rozšiřuje výrobu
  • Bosch v České republice inovuje a rozšiřuje výrobu
  • Bosch v České republice inovuje a rozšiřuje výrobu