brandstätter do čela značky volkswagen | Aktuality | autoweek.cz

Brandstätter do čela značky Volkswagen

Brandstätter do čela značky Volkswagen

09.06.2020 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Generální ředitel společnosti VW Herbert Diess se vzdává dvojí funkce. Novým šéfem značky Volkswagen se od července stane dosavadní operativní ředitel značky Ralf Brandstätter.
Dozorčí rada společnosti VW AG po svém mimořádném zasedání ve Wolfsburgu oznámila, že její generální ředitel Herbert Diess od 1. července 2020 předá řízení hlavní koncernové značky Ralfu Brandstätterovi. Ten dosud měl na starosti operativní řízení značky Volkswagen.
 
Diess se jako předseda představenstva stal terčem kritiky vzhledem k technickým problémům provázejícím uvádění klíčových modelů Golf 8. generace a ID.3. Nespokojenost se situací opakovaně vyjádřili i představitelé odborů. Opětovné rozdělení funkcí generálního ředitele koncernu a značky Volkswagen má údajně „poskytnut větší svobodu při výkonu funkce generálního ředitele společnosti. Cílem je silnější zaměření na příslušné úkoly na vrcholu skupiny a značky v probíhající transformační fázi automobilového průmyslu.“
 
V představenstvu si Diess i nadále formálně ponechává celkovou odpovědnost za divizi osobních automobilů Volkswagen a skupinu značek Volume. Diess musel 19člennému představenstvu objasnit plánované radikální snížení provozních nákladů a investic aby udržel vysoké investice - 34 miliard eur do výroby elektricky poháněných automobilů a 50 miliard eur na nákup akumulátorů
 
„Ralf Brandstätter je jedním z nejzkušenějších manažerů společnosti. V posledních dvou letech úspěšně vedl Volkswagen ve funkci operativního ředitele a hrál klíčovou roli při formování transformace značky,“ prohlásil Diess.
 
Ralf Brandstätter se narodil 8. září 1968 v Brunswicku. K Volkswagenu nastoupil rovnou po studiích v roce 1993. Po pozicích v mezinárodním řízení projektů v divizi zadávání veřejných zakázek se stal asistentem správní rady na generálním sekretariátu VW AG. V roce 1998 převzal odpovědnost za výrobu komponent podvozku a hnacího ústrojí a roku 2003 se stal projektovým manažerem pro nové projekty vozidel. V roce 2005 se přestěhoval do Španělska jako vedoucí nákupu v automobilce Seat a v roce 2008 se stal členem představenstva Seatu s odpovědností za nákup.
 
V roce 2010 byl jmenován vedoucím pro vnější nákup skupiny. V roce 2012 se stal vedoucím nákupu pro nové produkty skupiny. V prosinci 2015 byl jmenován členem představenstva Volkswagenu Osobní vozy a od 1. srpna 2018 je operativním ředitelem (COO) značky Volkswagen Osobní vozy.
 
Volkswagen musí najít nového ředitele nákupu. Stefan Sommer, který přišel 1. září 2018 ze společnosti ZF Friedrichshafen, na konci června opustí představenstvo skupiny. Sommer řídil nákup a dodávky uvnitř skupiny včetně vlastní výroby akumulátorů společnosti. Oficiálně odchází „na vlastní žádost v na základě vzájemné dohody.“  Žádné další informace Volkswagen k jeho překvapivému odchodu neuvedl. Až do jmenování nového ředitele povede oddělení finanční ředitel Frank Witter.