brexit je stále blíž | Aktuality | autoweek.cz

Brexit je stále blíž

Brexit je stále blíž

02.05.2019 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Výroba automobilů ve Spojeném království již několik měsíců kvůli nejistotám spojeným s Brexitem klesá. Jen v prvním čtvrtletí produkce ve Velké Británii poklesla o 16 % v porovnání s loňským rokem.
Pokles britské výroby automobilů pokračuje. Jak oznámila průmyslová asociace SMMT (Society of Engine Manufacturers and Traders), v prvním čtvrtletí roku 2019 britští výrobci opět zaznamenali prudký pokles. Od počátku roku výroba ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku klesla o 15,9 % na 370 289 vozidel, přičemž export klesl o 17,0 %. Březen byl desátým měsícem, v němž se ve Velké Británii vyrobilo méně vozů než v předchozím roce - meziroční pokles byl o 14,4 %. S tím souvisí i pokles výroby motorů za první čtvrtletí o 7,6 % na 721 516 motorů při poklesu exportu o 3,0 %.
 
Důvodem poklesu je podle průmyslové asociace SMMT klesající poptávka v Asii a Evropě, stejně jako měnící se preference spotřebitelů. Důležitou roli však hraje i nejistota v souvislosti s odchodem Velké Británie z EU. Téměř 79 % britské výroby automobilů jde na export. Volný a bezproblémový obchod proto má pro tamní průmysl obrovský význam.
 
„Navzdory posunu v jednání, hodiny Brexitu tikají a hrozí, že nastane odchod bez dohody. Tato nová fáze nejistoty nadále ubližuje průmyslu. Brexit bez dohody by měl na britský automobilový průmysl devastační dopad,“ uvedl šéf SMMT Mike Hawes.
 
Lhůta pro odchod Velké Británie z EU byla nyní prodloužena do 31. října. Odchod bez dohody je však stále možný. V takovém případě SMMT očekává další propad britské výroby automobilů o 30 %.
 
  • Brexit je stále blíž
  • Brexit je stále blíž