bridgestone zveřejňuje alarmující statistiky | Aktuality | autoweek.cz

Bridgestone zveřejňuje alarmující statistiky

Bridgestone zveřejňuje alarmující statistiky

06.05.2013 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Evropští řidiči stále více zanedbávají péči o pneumatiky. Počet podhuštěných nebo opotřebovaných pneumatik v roce 2012 dramaticky vzrostl o 25 %. Nejpravděpodobnější příčinou snížení bezpečnosti pneumatik je finanční krize.

 

Největší výrobce pneumatik na světě Bridgestone je znepokojen výrazným poklesem bezpečnosti na evropských silnicích kvůli špatné péči o pneumatiky. Bridgestone upozorňuje na rizika spojená s podhuštěnými a opotřebovanými pneumatikami, protože nesprávný tlak vzduchu v pneumatikách nebo opotřebované pneumatiky ohrožují bezpečnost silničního provozu omezením stability a ovladatelnosti a prodloužením brzdné dráhy.

V osmém ročníku bezplatných bezpečnostních kontrol pneumatik bylo v roce 2012 podrobeno prohlídce více než 28 000 vozidel. Při těchto kontrolách vyšlo najevo, že šokujících 78 % vozidel mělo podhuštěné pneumatiky a více než čtvrtina pneumatik byla opotřebována pod zákonem stanovenou mez.

Tyto alarmující hodnoty jsou o to víc znepokojující, že představují zvýšení o cca 25 % v porovnání s rokem 2011. Roku 2011 byly podhuštěné a pod zákonnou mez opotřebované pneumatiky nalezeny u 63 % resp. 20 % motoristů.

Nejlogičtějším vysvětlením tohoto zvýšení je ekonomická krize, v níž se spotřebitelé zdráhají vydávat peníze na včasnou výměnu pneumatik. Ze stejného důvodu vedou rostoucí ceny paliv a klesající kupní síla k tomu, že mnozí motoristé jezdí se svými vozy méně často, a proto i méně často dohušťují a kontrolují pneumatiky.

Špatná péče o pneumatiky má paradoxně za následek celkově vyšší provozní náklady. Podhuštěné pneumatiky se opotřebovávají rychleji a zároveň zbytečně zvyšují spotřebu paliva.