bývalý šéf audi obžalován | Aktuality | autoweek.cz

Bývalý šéf Audi obžalován

Bývalý šéf Audi obžalován

01.08.2019 | Global Press Agentur | Aktuality

Není to tak dávno, kdy byl Rupert Stadler vysoce ceněným a úspěšným manažerem v automobilovém průmyslu. Jako šéf Audi si udělal jméno a jeho slovo bylo vážné. Pak ale přišla aféra Dieselgate a spolu s ní i pád.
Po více než deseti letech u kormidla Audi, dceřiné společnosti VW, byl Rupert Stadler (56) kvůli podvádění při měření emisí ve výfukových plynech na několik měsíců uvržen do vazby. To ho nakonec stálo práci. Ale to stále ještě není všechno: nyní pravděpodobně přijde před soud kvůli podezření z podvodu.
 
Státní návladní v Mnichově nyní podal žalobu na Stadlera a tři další obžalované - bývalého manažera a šéfa vývoje Audi, VW a Porsche Wolfganga Hatze a dva inženýry. Jde o podvod vůči kupujícím, jimž byly automobily s ovzduší znečisťujícími vznětovými motory prodávány jako čisté, podvodnou reklamu a nepřímé falešné certifikace. Hatz, který také strávil několik měsíců ve vyšetřovací vazbě, stejně jako Stadler všechna obvinění popírá.
 
V žalobě se uvádí: „Žalovaný Stadler je obviněn z toho, že si byl vědom manipulace nejpozději od konce září 2015 a ani poté nezabránil prodeji dotčených vozidel Audi a VW.“
 
Žaloba má rozsah více než 400 stránek a spolu s četnými přílohami vyplňuje sedm složek. Ukazuje to, na co se pravděpodobně musejí čtyři obžalovaní a soudce připravit: mnohaměsíční proces, v němž bude záležitost s emisemi ve výfukových plynech u Audi, mateřské společnosti Volkswagen a výrobce sportovních automobilů Porsche rozpitvána do nejmenších detailů. Audi podle vyšetřovatelů dodávalo zmanipulované motory pro vozy Porsche.
 
Hospodářská komora okresního soudu v Mnichově II nyní musí rozhodnout, zda bude obžaloba přijata a bude zahájeno řízení. Čtyři obvinění se mohou pokusit tomu zabránit různými druhy námitek. Podle německých médií však lze zahájení procesu považovat za jisté.
 
Celkem už bylo v USA a Německu vzneseno obvinění vůči 12 bývalým zaměstnancům Volkswagenu a dalších celkem 23 jmen je uváděno mezi podezřelými. Nejvyšším cílem státního zastupitelství v Braunschweigu je bývalý nejvyšší představitel koncernu VW Martin Winterkorn. Ten je obviňován z toho, že se o podvádění při měření emisí dozvěděl nejpozději v květnu 2014, ale neinformoval úřady v USA ani v Evropě a ani nezabránil v dalším používání této podvodné techniky.
 
Automobilka Audi ve svém oficiálním prohlášení uvedla, že je v zájmu společnosti, jejích akcionářů a zaměstnanců objasnit všechny problémy, které vedly k problémům se vznětovými motory. „Dokud k tomu nedojde, musí být respektován princip presumpce neviny.“