bývalý výrobce trabantů znovu v úpadku | Aktuality | autoweek.cz

Bývalý výrobce Trabantů znovu v úpadku

Bývalý výrobce Trabantů znovu v úpadku

20.05.2013 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Jeden z dodavatelů podal návrh na vyhlášení konkurzu nad bývalým výrobcem vozů Trabant, společností Sachsenring. Jedná se už o druhý úpadek firmy za 11 roků. Výroba ale pokračuje.

Bývalý výrobce Trabantů, firma Sachsenring, je opět v úpadku. Bankrot byl vyhlášen minulý týden na žádost jednoho z dodavatelů. Potvrdil to mluvčí insolvenčního správce Joachima Exnera pro noviny Freien Presse v Saské Kamenici. "Cílem je dosáhnout sanace a pokračovat v podnikání," uvedl mluvčí.

Výroba ve firmě zatím pokračuje. Společnost dodává mj. díly pro podvozky a karoserie vozů Volkswagen Golf a Passat vyráběné ve Cvikově i dalším evropským automobilkám.

Pro návrat k ziskovosti po ztrátách z uplynulých lete byl vypracován program restrukturalizace. V jeho rámci by se provozy výroby komponent podvozků, montáže, obrábění a karosárna měly stát samostatnými společnostmi, pro něž by se měli najít strategičtí partneři. Od roku 2014 by společnost měla být opět ziskovou.
Společnost VEB Sachsenring byla založena v roce 1958 a byla likvidována v roce 1990. V roce 1993 byla bratry Ulfem a Ernstem Wilhelmem Rittinghausovými obnovena pod jménem Sachsenring Automotive GmbH jako dodavatel dílů. Firma zkrachovala v roce 2002 a roku 2006 přešla do majetku skupiny HQM z Lipska. Ta uvádí, že v současné době má 240 zaměstnanců a 50 smluvních pracovníků.
Sachsenring stál po válce u zrodu saského automobilového průmyslu. Z bývalé automobilky Horch byl ve Cvikově vytvořen národní podnik (VEB). Ten byl vytvořen v roce 1958 jako VEB Automobilwerke Zwickau a byl spojen s bývalou továrnou Audi. Vyráběl legendární vozy Trabant - do konce dubna 1991 jich vyprodukoval přesně 3 069 099 kusů s charakteristickým znakem tvořeným zahnutým S zdobícím příď.