cadillac europe představuje suv xt4 pro evropský trh | Aktuality | autoweek.cz

Cadillac Europe představuje SUV XT4 pro evropský trh

Cadillac Europe představuje SUV XT4 pro evropský trh

05.12.2019 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Společnost United Cars & Services, jediný autorizovaný distributor a autorizovaný servis vozů koncernu General Motors pro ČR, uvádí na český trh střední luxusní SUV Cadillac XT4. První auta k zákazníkům dorazí v červnu 2020.
XT4 je první globální model značky Cadillac, s nímž přichází i nový start koncernu GM na evropských trzích. Jde o první model nové generace vozů Cadillac a současně první, který byl od počátku navrhován s tím, že z něho bude odvozena i evropská verze. Po Cadillacu XT4 budou za nedlouho následovat i nová generace Chevroletu Corvette, Cadillac Escalade a pick-up Chevrolet Silverado. Nová generace Escalade pro modelový rok 2021 a Silverado dostanou zcela nový šestiválcový turbodiesel. Výroba evropských verzí není pro GM zajímavá z obchodního hlediska, ale je ukázkou schopností těchto vozů.
 
Nadstandardní prostor pro náročné
Jde o automobil pro ty, kteří chtějí luxusní středně velké SUV, které se svým charakterem výrazně odlišuje od ostatní dostupné produkce aniž by při tom sledovali ze svých vysokých nároků. V rámci odlišnosti legislativy není možné u evropské verze získat všechny specifikace dostupné ve Spojených státech. Nejsou srovnatelné ani ceny, protože evropské vozy mají mnohem vyšší úroveň výbavy.
 
Cadillac XT4 je na střední třídu velmi prostorný vůz. Délka je 4599 mm, rozvor náprav 2779 mm, šířka 1880 mm (bez zrcátek) resp. 2120 mm vč. zrcátek a výška 1627 mm. Světlá výška je 171 mm. Zavazadlový prostor má objem 637 l. Po sklopení zadních sedadel vzniká zcela rovná plocha a využitelný objem vzroste na 1385 l.
 
Turbodiesel jen pro Evropu
XT4 přichází do Evropy s turbodieselem 2,0 T o výkonu 125 až 128 kW (170 - 174 k, specifikace bude upřesněna až po homologačních testech), s točivým momentem 381 N.m a start-stop systémem s možností deaktivace válců. Motor byl vyvinut speciálně pro evropské trhy divizí Diesel Powertrain GM v Turíně. Plně vyhovuje budoucímu emisnímu standardu Euro 6d, samozřejmě s nutností doplňovat kapalinu AdBlue. Převodovka je automatická devítistupňová Electronic Precision Shift vlastní produkce GM. Spotřeba nafty by se měla pohybovat v rozmezí 6 až 7 l/100 km. Hmotnost vozu s pohonem všech kol bude asi 1660 kg, s pohonem předních kol by měla být asi o 70 kg nižší. Pro XT4 se nebude dodávat tažné zařízení.
 
Účinnější brzdy
Nastavení podvozku i charakteristiky řazení a motoru jsou uzpůsobené evropským podmínkám s větším zatížení, jízdou vyšší rychlostí, častějším zatáčením a stoupáním, takže se vůz zásadně liší od specifikace pro severoamerický trh. Evropská verze byla dolaďována na Severní smyčce Nürburgringu. Pro Evropu je největší rozdíl v brzdové soustavě. Ta je uzpůsobena většímu zatížení, takže i materiál kotoučů je jiný. Zcela odlišná je i charakteristika tlumičů.
 
Standardní výbavou je infosystém Cadillac s 3D navigací. Veškeré ovládání a manuály jsou v češtině. Od jiných prémiových vozů se XT4 liší jednoduchostí všech ovládacích prvků.
 
Zaváděcí edice
Protože se jedná o úplnou novinku, byly pro první zákazníky připraveny zvýhodněné zaváděcí edice Launch Edition, přinášející zákazníkům ukázku severoamerického prémiového luxusu, a Launch Edition Sport se sportovním podvozkem. Ty mají už v základní výbavě mnoho prvků, které budou v USA uvedeny až na jaře s modelovým rokem 2021. Cadillac vychází z filosofie nabízet v základní výbavě rovnou maximum a nikoliv k základní ceně posléze připočítávat další doplňky. Launch Edition bude k dispozici jen s pohonem předních kol (FWD), Launch Edition Sport nabídne výběr z pohonu předních (FWD) nebo všech kol (AWD).
 
Základní ceny Lauch Edice MY2020 :
Launch Edice (Premium Luxury) FWD 1 125 000 Kč vč. DPH
Launch Edice Sport FWD 1 235 100 Kč vč. DPH
Launch Edice Sport AWD 1 290 200 Kč vč. DPH
 
Obě edice jsou standardně vybaveny mnoha technickými a komfortními prvky, jako jsou navigace, zadní kamera s prostorovým viděním, zpětné interiérové zrcátko s pohledem zadní kamery, automatický parkovací asistent, audio systém Bose a detekce chodců vzadu. Launch Edice Sport je plně vybavený Cadillac XT4 s aktivním sportovním pérováním s plynulou regulací tlumení, 20“ hliníkovými koly, adaptivním tempomatem a plně barevným head-up displejem. Kromě toho je verze Launch Edice Sport k dispozici také s dynamickým systémem pohonu všech kol s dvojitou spojkou. Zvýhodnění Launch Edice MY2020 proti následné standardní produkci od MY2021 je 30 % v rámci standardně obsažených výbavových prvků.
 
Dostupnost vozů a servisu
Společnost United Cars & Services má jako jediná distribuční smlouvu s GM Europe se sídlem v Curychu platnou pro vozy značek Cadillac a Chevrolet. Nikdo jiný nemá oprávnění na prodej těchto vozů v ČR. Zajišťuje i autorizovaný servis s perfektně fungujícím zásobováním náhradními díly z centrálního skladu v Německu.
 
Evropské verze se vyrábějí na stejné lince jako americké - nejde tedy o dodatečné úpravy. Výroba probíhá po dávkách na základě objednávek. Vozy objednané do 20. prosince se dostanou do dubnové produkce, objednávky do konce února 2020 přijdou na řadu v květnu. Od června se rozeběhne standardní produkce včetně verzí se zážehovým motorem a bude možné objednávat doplňky podle běžné specifikace. Dodávky pak budou následovat do dvou měsíců po objednání vozu a nebudou nikterak objemově limitované. Na vozy se poskytuje standardní tříletá záruka resp. na 100 000 km. K dispozici je i asistenční služba Cadillac Europe Assistance. Minimálně do konce roku 2020 bude v Evropě plně funkční i komunikační systém OnStar. Do té doby bude rozhodnuto jak bude nahrazen.

  • Cadillac Europe představuje SUV XT4 pro evropský trh
  • Cadillac Europe představuje SUV XT4 pro evropský trh
  • Cadillac Europe představuje SUV XT4 pro evropský trh
  • Cadillac Europe představuje SUV XT4 pro evropský trh
  • Cadillac Europe představuje SUV XT4 pro evropský trh
  • Cadillac Europe představuje SUV XT4 pro evropský trh