carlos ghosn tvrdí, že je obětí „spiknutí a zrady“ | Aktuality | autoweek.cz

Carlos Ghosn tvrdí, že je obětí „spiknutí a zrady“

Carlos Ghosn tvrdí, že je obětí „spiknutí a zrady“

31.01.2019 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Bývalý předseda představenstva Nissan Motor Carlos Ghosn tvrdí, že proti němu vznesená obvinění jsou důsledkem jeho snahy o plnou integraci automobilek Renault, Nissan a Mitsubishi.
Carlos Ghosn byl obviněn ze zneužití důvěry, když v roce 2008 dočasně převedl své osobní investiční ztráty na společnost Nissan a tři roky, od roku 2015 do roku 2017, podhodnocoval své odměny. Ghosn byl zadržen 19. listopadu 2018, takže už strávil více než 70 dní ve vězení.
 
Ghosn ve svém prvním interview od chvíle, kdy byl uvězněn, řekl reportérům Nikkei Asian Review, že jeho pád způsobil jeho plán na další integraci automobilek Nissan, Renault a Mitsubishi. Z vězení v Tokiu bývalý předseda představenstva Aliance Renault-Nissan Carlos Ghosn japonským médiím řekl, že k jeho zatčení vedly „spiknutí a zrada“ ve vedení společnosti Nissan.
 
Ghosn prohlásil, že integraci automobilek v září projednal s presidentem Nissanu Hirotem Saikawou, ale Saikawa z jednání vyřadil generálního ředitele Mitsubishi. Ghosn proto uvedl, že nepochybuje o tom, že žaloby proti němu jsou výsledkem „spiknutí a zrady“ vedení společnosti Nissan, které se proti této strategii postavilo. Podle Ghosna lidé, kteří ho chtěli odstranit z jeho vedoucí role, také vytvořili falešný obraz, že jeho panování bylo diktaturou. „Lidé zaměňují silné vedení za diktaturu aby změnili skutečnost,“ řekl Ghosn.
 
Japonští státní zástupci tvrdí, že Ghosn a bývalý ředitel Nissanu Greg Kelly neoznámili 43 milionů dolarů odložené kompenzace mezi roky 2010 a 2015. Ghosn je také obviněn z převodu osobních obchodních ztrát do firemních knih. Nissan také Ghosna obvinil z přijímání nevhodných plateb, stejně jako z využití třetích stran ke koupi luxusní nemovitostí v Rio de Janeiru a Bejrútu. Ghosn všechna obvinění popírá.
 
Na otázku týkající se jeho zdraví, 64letý Ghosn řekl, že se mu vede dobře, a že život ve vězení pro něj byl „nahoru a dolů“.
 
Na tvrzení, že je držen ve vězení, aby se vyloučilo riziko, že odletí z Japonska, reagoval Ghosn: „Nechci uprchnout, chci se bránit.“