carsharing v české republice: car4way | Aktuality | autoweek.cz

Carsharing v České republice: Car4Way

Carsharing v České republice: Car4Way

27.02.2015 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Carsharing, tedy sdílení automobilů, se ukazuje jako velmi hospodárný a ekologický způsob dopravy především ve městech. Ve světě si proto tato služba získává stále víc uživatelů. Společnost Car4Way tento nový způsob mobility uvádí i do České republiky.
O zavedení carsheringu v České republice už uvažovalo několik firem, ale po seznámení se s poměry panujícími na pražském magistrátu a ve vedení radnic jednotlivých městských obvodů se s touto myšlenkou rychle rozloučily.

Pavel Louda místo čekání na optimální podmínky jednal. Založil společnost Car4Way a po 18 měsíčním pilotním projektu spustil první službu sdílení automobilů v České republice.
 
Co je carsharing
Výhody sdílení vozidel namísto jejich vlastnění (nebo používání vlastních) oceňuje stále více zákazníků. Carsharing jim přináší ekonomické výhody a úlevu v požadavcích na parkovací místa. Jediné vozidlo provozované formou carsharingu nahradí 7-15 automobilů v provozu ale i na parkovištích v centrech měst. Přitom vozy zařazené do carsharingu jsou vždy nové s minimálními emisemi, takže jejich provoz pro města znamená snížení znečištění ovzduší.

Díky vstřícnému přístupu městských rad se hojně využívá například po celém Německu. V Praze bude úspěšnost tohoto projektu do budoucna závislá na ochotě pražského magistrátu umožnit sdíleným vozidlům, a to nejen patřícím společnosti Car4Way, parkování v modrých zónách. Zatím mohou využívat jen veřejná nebo placená parkovací místa. Magistrátní politici sice oceňují přednosti podobných projektů, ale pro jejich realizaci (a tedy i pro zklidnění dopravy v centru města) nic nedělají. V Praze situaci navíc komplikuje skutečnost, že každá městská část má pro své parkovací zóny vlastní karty, které v jiných částech města neplatí.
 
Začíná Car4Way
Car4Way má za sebou zkušenosti z 18 měsíců trvajícího pilotního projektu. V jeho rámci se 50 uživatelů dělilo o 12 vozů. Najezdili 100 000 km a nevyhnuli se při tom ani nehodám, pokutám a odtažení ze zákazů parkování. Především ale otestovali vlastní systém objednávek prostřednictvím vlastního zákaznického portálu Car4Way.

Car4Way začíná s 55 vozy Škoda Citigo a Rapid. Cílem je mít do konce roku 150 vozidel na 16 lokalitách v Praze a dalších 50 mimo Prahu (pro začátek v Poděbradech, Pardubicích a Hradci Králové), přičemž by se v nabídce měl objevit i model Škoda Fabia Combi. Vozy budou obměňovány po ročním provozu resp. najetí 20 000 km, takže si udrží vysokou zůstatkovou hodnotu pro prodej v síti Škoda Plus. Projekt by během roku 2015 měl získat okolo 1000 uživatelů.

Služba carsharingu je výhodná i pro firmy s malým počtem aut, protože nemají dostatek nebo žádná parkovací místa v centru města. Současně by se tím usnadnil i přístup zákazníků k firmám v centru města.
 
Vlastní rezervační systém Car4Way
Společnost Car4Way pro službu carsharingu používá jednoduché řešení poskytující uživateli maximální komfort při rezervaci. Rezervační systém vychází z vlastního vývoje v prostředí ASP.net. Cílem vývoje bylo umožnit zákazníkům jezdit zcela bez starostí o vůz - jen najít auto s dostatkem pohonných hmot na určeném místě do 20 minut chůze (optimální bude do 10 minut), auto otevřít prostřednictvím speciální ID karty (klíčky jsou v autě) a prostě odjet. Systém je založen na novém principu - nikoliv auto vlastnit, ale používat jej jako službu.

Uživatelský portál lze používat pomocí internetového připojení www.car4way.cz ale i přes mobilní služby nebo prostřednictvím SMS. Rezervační systém podporuje více účtů jednoho uživatele, takže umožňuje odlišovat služební a soukromé jízdy. Optimální je využití internetu, kde je dostupných více potřebných informací o vozidle, ale už se pracuje i na přístupu pomocí aplikací pro chytré telefony se systémy Android i iOs.

Systém poskytuje okamžité informace o rezervaci i o předpokládané ceně. V jeho rámci je i systém slevových kuponů a věrnostní program. Slevu ve formě 30 minut služby zdarma lze například získat natankováním vozu, pokud náplň paliva v nádrži poklesne pod 25 %. Zákazník tankuje zdarma pomocí přiložené CCS karty, protože náklady na pohonné hmoty jsou zařazeny do ceny půjčovného.

Vzhledem k tomu, že systém neustále sbírá informace o pohybu vozidla, je kladen mimořádný důraz na ochranu osobních dat. Systém Car4Way umožňuje plnou kontrolu nad automobilem. Pro jeho vývoj byla důležitá spolupráce se společností Škoda Auto, která poskytla potřebné informace pro kontrolu vozidla.
  • Carsharing v České republice: Car4Way
  • Carsharing v České republice: Car4Way
  • Carsharing v České republice: Car4Way
  • Carsharing v České republice: Car4Way
  • Carsharing v České republice: Car4Way
  • Carsharing v České republice: Car4Way
  • Carsharing v České republice: Car4Way
  • Carsharing v České republice: Car4Way