caterham aeroseven plní cíle tonyho fernandese | Aktuality | autoweek.cz

Caterham AeroSeven plní cíle Tonyho Fernandese

Caterham AeroSeven plní cíle Tonyho Fernandese

23.09.2013 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Tým Caterham Tonyho Fernandese se staví ve F1 proti Ferrari, i když zatím zcela bezúspěšně. V brzké době by si to s italskou legendou rád rozdal i v boji o kupující sportovních aut. Ale jeho cíle do budoucna jsou mnohem větší.

Malá anglická automobilka Caterham Cars, proslavená nekonečnou výrobou Lotusů Seven, pokračuje v práci na přípravě nového sportovního vozu, který vyvíjí ve spolupráci s Renaultem. Renault bude svou verzi prodávat pod jménem Alpine.

Současně se velmi neobvyklým způsobem - při Velké ceně Singapuru F1 - představil koncept vozu Caterham AeroSeven. Jedná se o ukázku toho, jak mohou jednotlivé divize Caterhamu spolupracovat na společném projektu. Zapojují se do něj jak oddělení vývoje a poradenství, výroba kompozitů a tým F1.

Výsledný vůz byl postaven na platformě Seven CSR a je poháněn čtyřválcem Ford Duratec 2,0 l, který Caterham vyvinul pro výrobu verze Seven 485.

Aerodynamika byla optimalizována s využitím software CFD týmu F1, zavěšení bylo přepracováno, objevila se digitální přístrojová deska a kompletní sada elektronických pomůcek řidiči včetně kontroly prokluzu, kontroly rozjezdu a ABS, vše nastavitelné ve stylu F1 z volantu.

Pokud vše půjde podle plánu, AeroSeven půjde do výroby příští rok. Připomeňme ale, že poslední podobný pokus o modernizaci modelu Seven po jménem Caterham 21 nebyl zákazníky dobře přijat a potichu se vytratil.

Tony Fernandes při té příležitosti prohlásil: "Náš společný podnik s Renaultem s cílem vyrábět nové sportovní vozy Alpine a Caterham prokazuje náš jasný záměr dělat věci správně, rozumně, ale především, dělat je ve stylu Caterhamu. A protože jsme s štíhlou firmou, jsme také rychlou firmou. Když si interně řekneme, že něco uděláme, tak se tak stane. Nechceme nic odkládat a ztrácet čas prostřednictvím legií středního managementu s rozhodovací pravomocí. My prostě věci rovnou děláme. Ve velmi blízké budoucnosti hrdé jméno Caterham ponesou i crossovery, městské vozy a sportovní auta pro každého."

Tony Fernandes zatím dosáhl velké úspěchy při proměně krachujících leteckých společností v ziskové. Díky to mu vydělal dost peněz aby si mohl pořídit tým formule 1. Získal pro něj řadu zajímavých sponzorů, jenže ten se za čtyři roky velkého úsilí a investic nedokázal přiblížit středu pole ani o zlomek sekundy…

  • Caterham AeroSeven plní cíle Tonyho Fernandese
  • Caterham AeroSeven plní cíle Tonyho Fernandese
  • Caterham AeroSeven plní cíle Tonyho Fernandese
  • Caterham AeroSeven plní cíle Tonyho Fernandese
  • Caterham AeroSeven plní cíle Tonyho Fernandese