cebia summary 4/2020 | Aktuality | autoweek.cz

Cebia Summary 4/2020

Cebia Summary 4/2020

25.01.2021 | Rybecký Vladimír | Autoservis

Trh s ojetými auty zažil v loňském roce řadu turbulencí. Kvůli koronavirovým opatřením byly na jaře a na podzim po několik týdnů zavřené provozovny autobazarů a prodej vozidel se v těchto obdobích přesunul pouze do online prostředí, což bylo pro české zákazníky něco zcela nového.
V důsledku uzavření provozoven, ale také nejisté ekonomické situaci řady domácností, došlo k meziročnímu propadu počtu nabízených ojetých osobních aut o 7 %. V loňském roce se tak prodávalo 707 000 ojetých osobních vozů, tzn. meziročně o 53 000 vozů méně. Polovinu z toho představovala auta dovezená ze zahraničí v loňském roce nebo v předešlých letech. Nejčastěji se jednalo o auta z Německa (45 %).
 
Za menší nabídkou ojetých vozů stály především čtyři faktory: méně dovezených aut ze zahraničí, menší zájem a možnosti lidí prodat vůz a pořídit si jiný, menší ochota firem zbavovat se stávajících vozů a vyměnit je za mladší a také propad ve výrobě nových aut, který vedl mimo jiné ke zpomalení obměny vozů za mladší.
 
Počet dovezených ojetých osobních aut klesl loni meziročně o 15 %. Na trhu tak oproti loňskému roku chybělo 26 530 dovezených vozidel. Největší ztráty utrpěl trh během jarních měsíců, zejména v dubnu, kdy se počet dovozených aut snížil o 53 %. Na podzim už sice k tak velkému poklesu nedošlo, ale i tak se v listopadu dovezlo do Česka meziročně o 20 % méně aut.
 
Průměrné stáří prodávaných aut bylo 9,5 let. Vozy, které se k nám dovážely, však vykazovaly průměrné stáří 10,7 roku, v roce 2019 to přitom bylo „jen“ 10,3 roku. Podíl dovezených aut, která byla starší 10 let, vzrostl meziročně o 2,5 % na 54 %. Ještě ke konci září tvořil podíl takových aut 53,6 %, je tedy zřejmé, že trend dovozu čím dál starších vozidel pokračuje. Není proto překvapením, že v prosinci se k nám dovážely vozy v průměru 10,8 let staré, zatímco o rok dříve bylo jejich průměrné stáří jen 10,1 roku. Podíl aut starších 15 let stoupl loni z 19 na 22 %.
 
Důvodem, proč se k nám dovážela čím dál starší auta, byl nepříznivý kurz koruny, který dovoz prodražoval. Pravdou ale také je, že mladých aut je nejen u nás nedostatek. A ta, která na českém trhu byla, se ve třetím čtvrtletí začala často vyvážet k prodeji do zahraničí.
 
Nestabilní byla loni také průměrná cena, za níž se ojeté vozy nabízely. Na jaře došlo k dramatickému snížení poptávky a prodeje. Během prvního pololetí se cena meziročně snížila o 7 %, tedy o 16 000 Kč na 212 000 Kč. V druhé polovině roku se obchodníci snažili prodávat vozy dráž a vynahradit si tak ušlou marži a tržby z týdnů, kdy mohli fungovat jen v online režimu, v němž však prodej dosahoval řádově jednotek procent. Průměrná cena prodávaných ojetých vozidel za celý loňský rok nakonec činila 229 400 Kč. Meziročně došlo k jejímu nárůstu o 2,5 %. Loni se oproti ostatním letům dařilo prodeji ojetých aut v prosinci, což není obvyklé kvůli tomu, že v lednu vozy kalendářně o rok zestárnou a sníží se tak jejich hodnota. Otázkou je, zda se vzhledem k nastalé situaci snížení ceny v důsledku vyššího stáří letos u vozů projeví.
 
Průměrně se vozy loni prodávaly 100 dní, tedy o 15 dní déle než předešlý rok. Rychleji se prodávaly vozy s tuzemským původem (84 dní) než se zahraničním (116 dní). Nejrychleji z trhu mizela auta s českým původem a zážehovým motorem (83 dní), naopak dovezená auta s zážehovým motorem stála u prodejců nejdéle (126 dní).
Průměrná doba prodeje
Průměr 100 dní
Vozy s českým původem 84 dní
Vozy se zahraničním původem 116 dní
Vozy s benzínovým motorem 102 dní
Vozy s naftovým motorem 96 dní
Vozy českým původem na benzin 83 dní
Vozy s českým původem na naftu 88 dní
Vozy se zahraničním původem na benzin 126 dní
Vozy se zahraničním původem na naftu 102 dní
Vozy s Cebia Reportem 84 dní
 
Kvůli špatné ekonomické situaci prodejců i kupujících rostlo u ojetin riziko podvodů, a to zejména zatajených havárií a stočených tachometrů. Podíl aut, která nebyla podle prodejců havarovaná, loni opět narostl, konkrétně na 99,63 %. Je jasné, že toto číslo neodpovídá realitě a prodejci o poškozeních a haváriích často mlčí.
 
Nabízené vozy vykazovaly průměrně 162 000 najetých kilometrů, což bylo o 2,5 % více než předloni. I tak by ale vzhledem k průměrnému stáří vozů měl být skutečný průměrný počet najetých kilometrů vyšší. Stáčení tachometrů i v loňském roce zvyšovalo cenu více než třetiny vozů.
 
  • Cebia Summary 4/2020
  • Cebia Summary 4/2020
  • Cebia Summary 4/2020
  • Cebia Summary 4/2020