auta ze saúdské arábie? | Aktuality | autoweek.cz

Auta ze Saúdské Arábie?

Auta ze Saúdské Arábie?

28.12.2010 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Universita krále Saúda ze Saúdská Arábie je připravena investovat půl miliardy dolarů do výstavby automobilky ve spolupráci s korejskou společností Digm Automotive Technology.

Vedení University krále Saúda (King Saud University - KSU) oznámilo, že uzavřelo dohodu s jihokorejskou společností Digm Automotive Technology (DigMTec). Smlouvu podepsali president KSU Abduláh Al-Otman a president DigMTec Yeong Kook Jeon.

Podle saúdské tiskové agentury bude investiční oddělení university Wadi al-Riyadh Technology financovat 10 až 15 % projektu, zatímco korejský partner přidá 30 %. Zbývající peníze budou získány od dalších investorů. DigMTec je konzultační a vývojová společnost založená v roce 2000.

Universita krále Saúda na autosalonu v Ženevě 2010 představila studii SUV Gazal-1. Na projektu bylo zajímavé, že studenti dostali za úkol nejen navrhnout design vozu, ale museli současně zpracovat i ekonomický plán jeho produkce. Studie Gazal-1 vznikla na bázi rámu a mechanických dílů Mercedesu-Benz třídy G. Nyní se ukazuje, že nešlo jen o studijní úkol. Podle Abduláha Al-Otmana totiž bude i nový projekt sériově vyráběného vozu součástí studijních plánů.

Abduláh Al-Otman při podpisu smlouvy prohlásil, že prvním společným vozem bude pětimístný hospodárný automobil vyráběný s minimálními náklady ale s vysokou kvalitou. Jeho předpokládaná cena by se měla pohybovat kolem 9300 až 12 000 dolarů (180 000 až 230 000 Kč). Vůz by měl být v prodeji do dvou let a prodávat by se měl v zemích Perského zálivu a na Severu Afriky.