český ford a martin prokop společně na rallye dakar 2017 | Aktuality | autoweek.cz

Český Ford a Martin Prokop společně na Rallye Dakar 2017

Český Ford a Martin Prokop společně na Rallye Dakar 2017

18.11.2016 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Historicky nejúspěšnější český soutěžní jezdec - mistr světa 2009 v kategorii JWRC a mnohaletý účastník mistrovství světa WRC s vozem Ford Fiesta RS Martin Prokop se postaví na start Rallye Dakar 2017 se zcela novým unikátním vozem Ford F-150 Raptor v novém týmu MP Sports CZ.
Martin Prokop nastoupí v kategorii osobních speciálů T1, která dává týmům poměrně velkou konstrukční volnost. Prokopův Ford je postaven na podvozku speciální konstrukce. Pohání ho motor V8 5,0 l z Fordu Mustang. Karoserie, ač je vyrobená z jiných materiálů a výrazně odlehčená, je inspirovaná designem vozu Ford F-150 Raptor modelového roku 2017.
 
Jak vlastně k tomuto spojení došlo? „V šampionátu WRC už mám za sebou víc než sto startů. Je to pořád krásný sport, ale všechno se tu tak nějak stále dokola opakuje. A tak jsem se začal rozhlížet po nějaké nové výzvě, pokud možno v disciplíně blízké rallye, se kterou jsem spojil celou svou dosavadní sportovní kariéru. Jak víte, loni jsem si Dakar zkusil poprvé, a byl jsem z něho úplně nadšený. Ne tak ale z práce týmu ani z některých dalších věcí. Proto jsem si slíbil, že se na Dakar za rok vrátím, ale tentokrát už s vlastním týmem a vlastním autem. A své sliby jsem zvyklý plnit,“ vysvětluje Martin Prokop.
 
„Martin odjel s Fordem Fiesta RS několik sezón šampionátu WRC a po celou tu dobu s ním úzce a k oboustranné spokojenosti spolupracujeme. Proto bylo logické, že při volbě sportovního nářadí pro Dakar nejdříve hledal mezi modely s modrým oválem ve znaku a my jsme tomu velmi rádi. Vidíme to jako vyvrcholení dosavadní spolupráce,“ komentoval nový projekt ředitel externí komunikace českého Fordu Martin Linhart.
  
A jaké jsou cíle týmu MP Sports CZ a jeho jezdce Martina Prokopa pro Rallye Dakar 2017? „To je úplně jednoduché. Chceme prostě vidět cíl. Auto sice máme připravené výborně, hodně jsme testovali a já absolvuji speciální fyzickou přípravu, ale to všechno nám na téhle nevyzpytatelné soutěži nemusí být nic platné. Takže naším hlavním cílem je opravdu soutěž dokončit. Cokoli nad to budu považovat za úspěch,“ konstatoval Martin Prokop.
 
Rallye Dakar startuje 2. 1. 2017 v hlavním městě Paraguaye Asunciónu. Martina Prokopa v ní z pozice spolujezdce bude navigovat velezkušená Rakušanka Ilka Minorová.
  • Český Ford a Martin Prokop společně na Rallye Dakar 2017
  • Český Ford a Martin Prokop společně na Rallye Dakar 2017
  • Český Ford a Martin Prokop společně na Rallye Dakar 2017
  • Český Ford a Martin Prokop společně na Rallye Dakar 2017