opel zafira tourer cng | Nové modely | autoweek.cz

Opel Zafira Tourer CNG

Opel Zafira Tourer CNG

20.12.2011 | Rybecký Vladimír | Nové modely

Opel rozšiřuje nabídku modelu Zafira Tourer o verzi ecoFLEX CNG s monovalentním pohonem na stlačený zemní plyn CNG.

Opel Zafira Tourer CNG má systém pohonu Opel monovalentPlus značky, tedy jen s pomocnou nádrží na benzin o objemu 14 l.

Opel Zafira Tourer 1,6 CNG Turbo ecoFLEX má zážehový motor přeplňovaný turbodmychadlem. Dosahuje výkonu 110 kW (150 k) s nejvyšším točivým momentem 210 N.m. Kromě stlačeného zemního plynu CNG může motor spalovat i bioplyn nebo směs zemního plynu a bioplynu, protože u obou je převažující složkou metan.

Koncept monovalentPlus optimalizuje motor pro provoz na stlačený zemní plyn CNG, přičemž umožňuje také alternativní pohon na benzin. Pokud se spotřebuje veškerý plyn, motor se automaticky přepne na benzin.

Protože zemní plyn je vzhledem k oktanovému číslu 130 velmi odolný proti nežádoucímu detonačnímu spalování, mohl se zvýšit stupeň komprese. Vyšší kompresní poměr podporuje i speciální tvar pístů, optimalizovaný pro pohon na plyn. Selektivní sekvenční vícebodové vstřikování paliva obsahuje kombinovaný blok se čtyřmi vstřikovači pro plyn a pro benzin, které umožňují přesné dávkování a časování vstřiku paliva. Přesná regulace vstřikování paliva redukuje emise škodlivin, takže motor má velmi čisté výfukové plyny.

Vůz spotřebuje v kombinovaném cyklu 4,7 kg (7,2 m3) zemního plynu na 100 km.. Emise CO2 se snížily na 129 g/km (předchozí model: 139 g/km), takže vůz plní normu Euro 5. Přitom vůz dosahuje rychlost až 200 km/h.

Do nových lehkých nádrží na plyn se vejde celkem 25 kg CNG (dříve to bylo 21 kg). Díky tomu dojezd na plyn vzrostl na 530 km. Namísto konvenčních ocelových tlakových nádrží válcového tvaru má Zafira Tourer CNG válcové nádrže vyrobené z kompozitů, především z laminátu zpevněného uhlíkovými vlákny. Využití lehkých materiálů pro výrobu plynových nádrží přineslo celkovou úsporu hmotnosti až 85 kg.

Další významnou inovaci, která se podílí na delším dojezdu vozu, je elektronický regulátor tlaku plynu použitý namísto mechanického regulátoru u Zafiry CNG. Elektronické regulátory umožňují efektivnější využití i malé zásoby plynu v téměř prázdných nádržích.

Od uvedení prvního modelu na stlačený zemní plyn CNG v roce 2001 Opel v Evropě prodal více než 70 000 CNG vozů v modelových řadách Zafira, Astra Caravan a Combo. Více než dvě třetiny z tohoto množství připadaly na model Zafira CNG.

Kromě nového modelu Zafira Tourer 1,6 CNG Turbo ecoFLEX zůstává v nabídce i dosavadní model Zafira 1,6 Turbo CNG, který se stává ekonomičtější alternativou pro specifickou skupinu zákazníků.

 

  • Opel Zafira Tourer CNG
  • Opel Zafira Tourer CNG