chevrolet v ženevě s elektrickou hvězdou spark ev | Aktuality | autoweek.cz

Chevrolet v Ženevě s elektrickou hvězdou Spark EV

Chevrolet v Ženevě s elektrickou hvězdou Spark EV

14.02.2013 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Elektrická verze Chevroletu Spark se bude prodávat na vybraných evropských trzích. Elektromotor dosahuje výkonu 100 kW a maximálního točivého momentu 542 N.m. Dva přizpůsobitelné monitory LCD umožňují rozšířenou připojitelnost.

 

Po světové premiéře na autosalonu v Los Angeles v loňském roce se městský miniautomobil Chevrolet s elektrickým pohonem poprvé představí evropskému publiku v březnu na autosalonu v Ženevě. Vozidlo bude v prodeji na vybraných evropských trzích od roku 2014.

Trakční elektromotor s permanentními magnety, zkonstruovaný GM, má vysoký točivý moment 542 N.m, který malému elektromobilu mimořádnou dynamiku. Spark EV akceleruje z 0 na 100 km/h za méně než 8,5 s. Výkon elektromotoru je přes 100 kW.

Spark EV je vybaven lithio-ionovým akumulátorem s kapacitou přes 20 kWh opatřeným aktivním kapalinovým systémem chlazení a vyhřívání. Díky této sofistikované technologii bude Spark EV patřit k elektromobilům s největším dojezdem ve své třídě. Komplet akumulátorů je konstruován tak, že umožňuje dobíjení střídavým proudem (AC) i zrychlené dobíjení stejnosměrným proudem (DC). Zrychlené nabíjení stejnosměrným proudem umožňuje nabít akumulátor na 80 % maximální kapacity přibližně za 20 minut. Systém umožňuje absolvovat několik zrychlených dobíjecích cyklů stejnosměrným proudem denně. Dobíjení střídavým proudem z běžné elektrické zásuvky 230 V trvá 6 až 8 hodin. Součástí standardního vybavení je napájecí kabel vhodný pro oba způsoby nabíjení.

V interiéru upoutá pozornost sdružený přístroj na sloupku řízení tvořící jeden ze dvou velkých barevných monitorů LCD s úhlopříčkou 7" (17,8 cm). Druhý displej je umístěn na středové konzoli a slouží jako ovládací rozhraní pro infotainment, ventilační a topnou soustavu i zobrazování údajů o využívání energie.

Spark EV bude standardně vybaven systémem konektivity Chevrolet MyLink umožňujícím připojení kompatibilního smartphone a jeho ovládání pomocí dotykového monitoru s vysokým rozlišením. Systém Chevrolet MyLink bude podporovat různé specifické aplikace umožňující využívat navigaci na bázi smartphonu a kdekoliv na světě přijímat internetové rozhlasové stanice. Součástí systému je také kamera na zádi usnadňující parkování. Uživatelé systému MyLink vlastnící kompatibilní telefon iPhone (od verze 4S) využívající operační systém iOS6 mohou využívat vyspělý systém hlasového ovládání Siri.

"Spark EV je městský automobil bez emisí s inteligentní konektivitou. Věříme, že se setká s příznivou odezvou zejména na některých technologicky nejvyspělejších evropských trzích. Stejně jako Volt, tento svižný elektromobil je důkazem vynalézavosti značky Chevrolet v oblasti řešení vyspělé mobility," řekla presidentka a výkonná ředitelka Chevrolet a Cadillac Europe Susan Dochertyová.