chytré auto už umí vytvořit wifi | Aktuality | autoweek.cz

Chytré auto už umí vytvořit WiFi

Chytré auto už umí vytvořit WiFi

10.11.2017 | Rybecký Vladimír | Aktuality

T-Mobile 13. listopadu 2017 spustí novou verzi svého produktu Chytré auto umožňující prostřednictvím nového OBD zařízení vytvořit ve voze WiFi síť. V českém T-Mobile bude zřízen DT Connected Car Hub pro celou skupinu Deutsche Telekom.
T-Mobile v České republice rozšiřuje možnosti využití produktu Chytré auto o možnost vytvoření Wi-Fi sítě ve voze. Zájem o tuto službu projevilo 60 % dosavadních uživatelů tohoto produktu. Zákazníci budou mít pro využívání této WiFi sítě na výběr mezi tarify Chytré auto WiFi standard s datovým limitem 5 GB za 249 Kč měsíčně a Chytré auto WiFi premium s limitem 20 GB za 499 Kč měsíčně.
 
Zařízení pro Chytré auto dokáže cestujícím poskytnout přístup k internetu až pro pět mobilních přístrojů současně. Zapnutí/vypnutí WiFi a změna hesla probíhá přímo v mobilní aplikaci. WiFi je dostupná od spuštění motoru až do 15 minut po vypnutí motoru. Výhodou WiFi ve voze proti využití telefonu je šetření baterie telefonu i limitu jeho dat.
 
„Nabídkou WiFi v autě reagujeme mimo jiné na přání našich zákazníků. Tato možnost je velmi praktická pro spolucestující s pracovními úkoly a jistě ji velmi ocení také rodiče dětí, obzvlášť při dlouhých cestách,“ říká senior manažer DT Connected Car Hub Otakar Mráz.
 
Možnost využití WiFi ve voze vytváří nové možnosti pro taxislužby a služby sdílení vozidel (carsharingu). Jedním z logických partnerů T-Mobile proto je i služba sdílení aut Smile car.
 
Přitažlivé tarify s výhodou pro stávající zákazníky
Tarif Chytré auto WiFi standard přináší datový limit 5 GB za 249 Kč měsíčně. Zařízení Chytré auto s WiFi lze k tomuto tarifu zakoupit za 1499 Kč. Tarif Chytré auto WiFi premium pak nabízí 20 GB dat ze 499 Kč/měsíc a cena zařízení činí 499 Kč. Stávající zákazníci, kteří již Chytré auto využívají, si při prodloužení smlouvy s libovolným WiFi tarifem budou moci pořídit zařízení za pouhou 1 Kč. Původní tarify zůstávají v nabídce. Přehled tarifů služby včetně cen zařízení uvádí tabulka:
 
      NO
  Chytré auto Chytré auto Twist Chytré auto WiFi standard Chytré auto WiFi premium
Datový limit 50 MB 50 MB 5 GB 20 GB
Základní cena za měsíc 75 Kč 75 Kč 249 Kč 499 Kč
Cena se slevou - - 1499 Kč*) resp. 1 Kč**)   499 Kč*) resp. 1 Kč**)
Základní cena zařízení 2G 2 599 Kč 2 599 Kč - -
Základní cena zařízení LTE - - 3 999 Kč 3 999 Kč
*) Cena podmíněná uzavřením smlouvy na 2 roky a jejím dodržením
**) Cena pro stávající zákazníky produktu podmíněná prodloužením smlouvy na 2 roky a jejím dodržením
 
Deset úspěšných měsíců pro Chytré auto
Inovativní služba Chytré auto byla v prosinci 2016 zavedena v České republice jako první evropské zemi. Český T-Mobile přitom vycházel z amerických zkušeností kanadské firmy Mojio, která je dodavatelem řešení softwarové části.  Umožňuje udělat chytré auto i ze staršího vozu.
 
Koncept Chytré auto se skládá z malého zařízení vybaveného SIM kartou, které se jednoduše nasune do tzv. OBD portu, jejž mají všechny vozy vyrobené od roku 2001, a stejnojmenné mobilní aplikace. Zařízení se přes mobilní síť s touto aplikací propojí a následně do ní posílá údaje odečítané z vozu: například informace o stylu jízdy, poloze, trase pohybu, poruchách nebo stavu baterie. Na mapě lze současně sledovat až tři vozy. Zařízení je přenesitelné i do jiných aut - praxe ukazuje, že v průměru se jedno zařízení používá ve dvou vozech. Zařízení může sdělit i údaje, které se nezobrazují na displeji ve voze.
 
Operátor spustil Chytré auto začátkem prosince 2016. Jeho uživatelé do té doby uskutečnili čtyři miliony jízd, z nichž nejdelší měřila 973 km. Aplikace 325x informovala o poruše vozu, 33x nahlásila odtažení vozu a v 650 případech zákazníci odeslali SMS pomocí SOS tlačítka.  
 
V České republice centrum Evropy
T-Mobile zavedl produkt Chytré auto jako první operátor v Evropě a tuto technologii dále rozvíjí pro celou skupinu Deutsche Telekom. Vedení mateřské firmy se proto rozhodlo zřídit v T-Mobile DT Connected Car Hub pro celou skupinu (nejen evropskou část, ale také USA). To mimo jiné znamená, že český operátor bude stát u zrodu všech inovací, které se v této oblasti v rámci DT rýsují.
 
  • Chytré auto už umí vytvořit WiFi
  • Chytré auto už umí vytvořit WiFi
  • Chytré auto už umí vytvořit WiFi
  • Chytré auto už umí vytvořit WiFi
  • Chytré auto už umí vytvořit WiFi
  • Chytré auto už umí vytvořit WiFi
  • Chytré auto už umí vytvořit WiFi
  • Chytré auto už umí vytvořit WiFi
  • Chytré auto už umí vytvořit WiFi
  • Chytré auto už umí vytvořit WiFi