cílem renaultu je předejít znovuznárodnění | Aktuality | autoweek.cz

Cílem Renaultu je předejít znovuznárodnění

Cílem Renaultu je předejít znovuznárodnění

23.03.2020 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Předseda představenstva Renaultu Jean-Dominique Senard nevyloučil využití pomoci francouzské vlády, která nedávno oznámila rozsáhlá opatření na ochranu velkých podniků, ale současně prohlásil, že možnost znárodnění v současné době není na pořadu jednání.
„Vzhledem na obrovský tlak, působící nyní na automobilový průmysl, hledáme státní záruky, stejně jako jiné společnosti. Renault může využít záruky francouzské vlády, aby posílil své finance v souvislosti s koronavirovou krizí, ale o znárodnění automobilky se neuvažuje,“ řekl v rozhovoru pro noviny Le Parisien předseda představenstva Renaultu Jean-Dominique Senard. S odvoláním na poslední globální finanční krizi, kdy Renault obdržel vládní půjčku ve výši 3 miliard eur, Senard zdůraznil, že „znárodňování není na pořadu jednání.“
 
V únoru Renault poprvé za deset let oznámil hospodářský výsledek se ztrátou. Minulý týden společnost uzavřela všech 12 svých závodů ve Francii, které zaměstnávají 18 000 pracovníků, stejně jako závody v Maroku a Portugalsku. Objednávky některých modelů v současné době podle Senarda klesly o 90 %.
 
Minulý týden francouzský prezident Emmanuel Macron přislíbil, že žádný podnik, ať už je jakkoli velký, nenechá zaniknout v důsledku nemoci Covid-19. Francouzská vláda postiženým společnostem nabídla úvěry v celkové výši 300 miliard eur. Ministr financí Bruno Le Maire varoval, že k ochraně francouzské ekonomiky a jejích klíčových společností použije veškerá opatření, která má k dispozici, a to včetně znárodnění.
 
Francouzská vláda po 2. světové válce Renault znárodnila a poté jej v roce 1996 znovu zprivatizovala. Od té doby byl Renault vždy ziskový. Navíc dospěl k vysoce výnosné alianci s japonským Nissanem. Jenže ta se nyní hroutí v důsledku finančního skandálu bývalého generálního ředitele Carlose Ghosna. Vláda v automobilce kontroluje 15% podíl, ale se dvojnásobnými hlasovacími právy má rozhodující vliv na rozhodování jeho vedení.