čína schválila přísný zákon o ochraně osobních údajů | Aktuality | autoweek.cz

Čína schválila přísný zákon o ochraně osobních údajů

Čína schválila přísný zákon o ochraně osobních údajů

24.08.2021 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Čína schválila nový rozsáhlý zákon o ochraně osobních dat, jehož cílem je zabránit podnikům ve shromažďování citlivých osobních údajů, protože země čelí nárůstu internetových podvodů. Peking se zaměřuje na technologické giganty, kteří shromažďují osobní údaje.
Podle nových pravidel budou státní i soukromé subjekty zpracovávající osobní údaje povinny omezit sběr dat a získat k němu souhlas uživatele. Očekává se, že nová pravidla tvrdě zasáhnou čínský technologický sektor, přičemž společnosti jako Alibaba, Didi a herní gigant Tencent budou v hledáčku regulátorů kvůli zneužívání osobních údajů. Opatření se dotkne i telematických systémů v automobilech.
 
Zákon si klade za cíl chránit ty, kteří mají pocit, že jejich osobní údaje jsou používány k profilování uživatelů a pomocí doporučovacích algoritmů nebo použitím Big dat pro stanovování nespravedlivých cen. Zabrání společnostem v nastavení různých cen za stejnou službu na základě nákupní historie klientů. Desítky tisíc spotřebitelů si stěžují na to, že musí platit víc například při zavolání taxi pomocí iPhonu než při použití levnějšího mobilního telefonu.
 
„Nový čínský režim ochrany osobních údajů je jedním z nejtvrdších na světě. Čína se tímto zákonem opravdu zabývá dlouhodobě. Klade si za cíl vybudovat základy digitální ekonomiky na příštích 40 nebo 50 let,“ řekla partnerka pekingské poradenské firmy Trivium China Kendra Schaeferová.
 
Zákon, který nabývá účinnosti 1. listopadu, také stanoví, že osobní údaje čínských státních příslušníků nelze přenášet do zemí s nižšími standardy zabezpečení dat než má Čína, což je pravidlo, které může představovat problém pro mnohé zahraniční podniky.
 
Společnostem, které nový zákon poruší, hrozí pokuty až do výše 50 milionů jüanů (165 milionů korun) nebo 5 % ročního obratu.
 
Zákon říká, že citlivé osobní údaje zahrnují informace, které v případě úniku mohou vést k diskriminaci, ohrozit bezpečnost jednotlivců nebo prozradit místa pobytu osoby. Čínský státní bezpečnostní aparát si však zachová přístup k řadě osobních údajů. Vláda v Pekingu je dlouhodobě obviňována ze zneužívání moderních technologií. Čínská města jsou posetá kamerami, mnohými vybavenými algoritmy pro rozpoznávání obličejů, které denně shromažďují biometrické informace.