čínské elektromobily z balkánu | Aktuality | autoweek.cz

Čínské elektromobily z Balkánu

Čínské elektromobily z Balkánu

29.06.2016 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Čínská automobilka JAC Motors zkoumá možnosti vyrábět auta s elektrickým pohonem v Bulharsku. Jednání o úmyslu čínské společnosti vstoupit na trhy EU potvrdilo bulharské ministerstvo hospodářství.
Podle informace ministerstva hospodářství Bulharska si společnost JAC Motors vybrala Bulharsko jako potenciální vstupní zemi pro svou expanzi na evropské trhy se svými elektromotory poháněnými automobily a autobusy. JAC Motors před časem vyjednávala o možnosti výroby svých vozidel i na Slovensku.
 
Nejchudší země Evropské unie se snaží přilákat zahraniční investory. Číňané by rádi v některé ze zemí EU vyráběli své elektromobily s využitím na místě produkovaných komponent. Bulharsko má pro čínskou automobilku výhodnou polohu s blízkostí velkých zemí, jako jsou Rumunsko a Turecko. Bulharsko má navíc výhodu v nízkém zdanění a levné pracovní síle.
 
Z uvedených předností Bulharska už těží jiná čínská automobilka Great Wall Motor, která v Bulharsku vyrábí svá auta od roku 2012 v rámci společného podniku s místní společností Litex Motor. Její výrobní závod má projektovanou kapacitu 50 000 aut ročně, ale stávající produkce pick-upů Steed se tomu zdaleka nepřibližuje.
 
JAC (Anhui Jianghuai Automobile Co.) Motors je státem kontrolovaná automobilka z města Hefei na východě Číny. Založena byla už v roce 1964. V roce 2011 se její roční produkce přiblížila hranici 500 000 vozidel a zařadila se do první desítky čínských automobilek, ale od té doby klesá zřejmě až na polovinu. Osobní auta vyváží do Egypta, Etiopie a Vietnamu. JAC vyrábí kromě osobních vozů i autobusy a nákladní auta (těch vyrábí údajně 40 000 kusů ročně, mj. i ve společném podniku s americkým koncernem Navistar).
 
V roce 2010 JAC Motors reagovala na požadavky státu a začala s produkcí vozidel s elektrickým pohonem. Vloni prodala 10 161 elektromobilů.