čínské překvapení | Aktuality | autoweek.cz

Čínské překvapení

Čínské překvapení

18.09.2019 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Jednou z největších atrakcí letošního autosalonu IAA ve Frankfurtu je expozice čínské značky Hongqi, která zde předvádí dva elektricky poháněné automobily: supersport S9 s výkonem 1030 kW (1400 k) a velké SUV E115 s dojezdem 600 km.
Značka Hongqi je výrobcem exkluzivních automobilů v rámci koncernu FAW. Vznikla za účelem produkce luxusních limuzín pro nejvyšší stranické představitele (Hongqi znamená Rudý prapor). Na rozdíl od jiných čínských automobilek dosud neuvažovala s exportem do zahraničí. V Evropě se proto tato auta neobjevila více než půl století od doby, kdy se jednorázově prezentovala na několika východoevropských strojírenských veletrzích (včetně MSV v Brně).
 
Absence mnoha významných automobilek ovšem způsobila, že její expozice ve Frankfurtu patří k největším atrakcím a dva vystavené koncepty k tomu nejzajímavějšímu, co je zde k vidění. (Tři čínské značky, kromě Hongqi zde jsou ještě Byton a Wei, zastiňuje jedinou japonskou a jedinou korejskou značku) Ač byla expozice přeplněna mnoha členy čínské delegace v oblecích, komunikovat v angličtině se dalo pouze s jedinou dámou, která nám vysvětlila, že žádné tiskové materiály nejsou k dispozici, ale vše najdeme na firemním webu. Ten je ovšem jen v čínštině...
 
Pokud vám design vystavených konceptů připadá hodně evropský, pak nezapomeňte, že šéfdesignérem Hongqi je bývalý zaměstnanec Rolls-Royce Gilles Taylor.
 
Hongqi S9 je první supersport této značky. Řadí k nové vlně hyperaut těžících z možnosti dosáhnout pomocí elektrického pohonu relativně jednoduchými protředky dosud nevídané výkonnostní parametry. Na tomto voze je zajímavé to, že byl kompletně vyvinut techniky FAW Group a stejně tak byl kompletně vyroben vlastními silami. Označení pohonné jednotky V8T Hybrid power system si snad lze vykládat jako kombinaci spalovacího motoru V8 turbo s několika elektromotory. Celkový systémový výkon byl uveden 1400 k (1030 kW). Vůz má být schopen zrychlit z 0 na 100 km/h za 1,9 s (kam se na něj hrabe formule 1...) a dosáhnout největší rychlost 400 km/h. Asi nejpozoruhodnější informací ovšem je, že FAW Group prý skutečně připravuje výrobu tohoto vozu s nosnou strukturou vyrobenou z kompozitů na bázi uhlíkových vláken.
 
Hongqi E115 je studie velkého exkluzivního SUV s pohonem všech kol, které má mít dojezd 600 km a dokáže zrychlit z 0 na 100 km/h za méně než 4 s. Žádné další informace o pohonné jednotce či o akumulátoru jsme se nedozvěděli. Jisté je, že vůz nemá zpětná zrcátka, ale kamery. Číňané slibují, že je tento automobil schopen jezdit s využitím autonomního řízení na úrovni 4, tedy zcela bez zásahů řidiče.
 
  • Čínské překvapení
  • Čínské překvapení
  • Čínské překvapení
  • Čínské překvapení
  • Čínské překvapení