citroën berlingo do prodeje | Aktuality | autoweek.cz

Citroën Berlingo do prodeje

Citroën Berlingo do prodeje

10.09.2018 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Citroën uvádí na český trh třetí generaci modelu Berlingo. Přichází jako čtvrtý model (po nové generaci C3, zcela novém C3 Aircross a modernizovaném C4 Cactus) vytvořený v rámci nové strategie firmy zdůrazňující originální design a nadstandardní pohodlí a prostornost.
Nástupce legendárního modelu, vytvořil zcela nový segment, má pro značku Citroën zcela mimořádný význam. Poprvé byl uveden na trh v roce 1996 a od té doby se jej prodalo 1,7 milionu kusů. Pokud připočteme i užitkové verze, pak to je dokonce 3,3 milionu automobilů. V České republice tento model představuje takřka třetinu celkového prodeje značky.
 
Robustní auto pro každého
Design je plně ve shodě s už dřív uvedenými modely značky. Vytváří na první pohled rozpoznatelné auto nově s kryty boků Airbump (ve všech verzích), zde opět s více ochrannou než jen stylistickou funkcí.
 
Berlinhttps://www.autoweek.cz/cs-nove_modely-citroen_berlingo_ceny_pro_cesky_trh-7683go se orientuje především na mladé rodiny s dětmi, nicméně svou všestranností vyhoví prakticky všem až po aktivní důchodce. Mezi kupujícími je 80 % mužů a jejich průměrný věk je 50 let. Specifickou, zejména u nás velmi početnou skupinou zákazníků jsou řemeslníci a živnostníci, kteří vůz přes týden využívají ke své práci a o víkendu jako rodinný automobil. Ti všichni oceňují jeho praktičnost a modularitu. Ty všechny chce oslovit i nová generace, která navíc rozšířením použití moderních technologií cílí i na další skupiny klientů.
 
Poprvé dvě délky
Zajímavostí je platforma, vytvořená ze dvou částí. Ta přední vychází z nové modulární EMP2, což umožňuje používat nejmodernější techniku jako u jiných modelů koncernu PSA. Zadní část RG5 byla převzata z předchozí generace, což vozu pomohlo získat velký objem zavazadlového prostoru. Jde tedy o řešení, které před lety uvedla do automobilového průmyslu Škoda Auto u modelu Roomster.
 
Podobně jako konkurenti se nové Berlingo poprvé nabízí ve dvou verzích - základní M s délkou 440 cm a rozvorem náprav 278 cm a prodlouženou XL, dlouhou 475 cm s rozvorem 297 cm. V obou případech lze volit pěti- nebo sedmimístné uspořádání, přičemž sedadla ve třetí řadě jsou poprvé posuvná a vyjímatelná. Prodlouženou verzi XL už je možné objednávat, nicméně její výroba začne až v listopadu, takže první dodávky se dají očekávat snad v prosinci.
 
Využitelný prostor
Interiér je nejen prostorný, ale i skvěle využitý a prakticky vybavený. Ve druhé řadě jsou nově tři samostatně sklopná sedadla (od dubna bude v nabídce i systém MagicFlat, umožňující jejich sklápění ze zavazadlového prostoru). Objem zavazadlového prostoru narostl na 597 l (u pětimístné verze), resp. na 850 l u varianty XL. Při sklopení sedadla spolujezdce lze přepravovat předměty o délce až 270 cm (u XL 305 cm).
 
Zavazadlový prostor je vybavený krytem, který lze umístit do dvou poloh a tím celý prostor rozdělit, přičemž přístup do případné horní části je i po otevření jen okna výklopného víka.
 
Umístění airbagu před spolujezdcem vpředu do stropu umožnilo vytvořit dvě odkládací přihrádky nad sebou. Využití prostoru pod stropem umožňuje multifunkční systém Modutop, vytvářející zde rozměrné odkládací prostory, na něž vzadu navazuje výklopná přihrádka nad zavazadlovým prostorem přístupná i z interiéru vozu. Další odkládací prostory jsou v podlaze vozu.
 
Nový turbodiesel
Zážehové motory 1,2 PureTech jsou nově vybaveny filtrem pevných částic. Při uvedení na trh je k dispozici jen verze s výkonem 81 kW (110 k) se šestirychlostní přímo řazenou převodovkou. Turbodiesely jsou zcela nové 1,5 BlueHDi 16V, kde jsou filtr pevných částic FAP a systém selektivní katalytické redukce SCR nahrazeny integrovaným systémem SCRF, který v jednom celku spojuje filtr pevných částic, oxidační katalyzátor a selektivní katalytickou redukci. Pro splnění nových předpisů se zvýšila spotřeba roztoku AdBlue - na pět natankování plné nádrže nafty je potřeba doplnit AdBlue. Na výběr jsou verze s výkony 56 kW (75 k), 75 kW (100 k) a 96 kW (130 k). Zcela nová je i alternativně nabízená osmistupňová automatická převodovka Aisin.
 
Podobně jako crossovery značky může být Berlingo nově vybaveno systémem regulace trakce předních kol Grip Control, umožňující volbu z pěti jízdních režimů a kombinovaný se systémem usnadňujícím sjíždění ze svahů Hill Assist Descent.
 
Nová technika v segmentu
Nové Berlingo nabízí mnoho v tomto segmentu nových technických vymožeností, jako jsou Head up displej, aktivní tempomat, aktivní výstraha při vybočení z jízdního pruhu PFIL, čtení dopravního značení rozšířené o další značky, sledování mrtvého úhlu, výstraha před čelním střetem, asistent pro podélné parkování, parkovací asistent nebo kamera na zádi Top Rear Vision.
 
Komunikační systémy reprezentuje Citroën Connect Nav, vybavený 8“ displejem a 3D navigací TomTom s doživotní aktualizací mapových podkladů (aktualizuje se přes internet a USB). Lokalizovaná asistence Citroën Connect Box umožňuje spojení s asistenční službou, a to jak na vyžádání pro poskytnutí pomoci (informací), tak i automatické hlášení v případě nehody. Systém Mirror Screen umožňuje využití Apple CarPlay, MirrorLink a Android Auto (Google tuto službu v ČR nepodporuje).
 
Zajímavá nabídka akčních cen
Za akční cenu 379 900 Kč verze Live nabízí mimořádně bohatou základní výbavu, mj. rádio s Bluetooth, klimatizaci, elektricky ovládaná zrcátka, tempomat, rozpoznání dopravních značek, systém výstrahy při opuštění jízdního pruhu, výstrahu před čelním střetem a systém Active Safety Brake. Verze XL je o 20 000 Kč dražší. Záruka Essential Drive je na 5 let resp. 80 000 km.
 
Crossoverová verze XTR se odlišuje specifickými prvky výbavy se 17“ koly, standardně dodávaným střešním nosičem a specifickými prvky v interiéru. Její cena je o 50 000 Kč vyšší.
 
Nové Berlingo se vyrábí ve španělském Vigu a portugalském Mangualde. Užitková verze bude uvedena v listopadu.
 
 
Vany v Evropě 1. pol. 2018 1. pol. 2017 rozdíl
1. Volkswagen Caddy 33 099 29 799 +11,1 %
2. Dacia Dokker 22 632 19 028 +18,9 %
3. Citroën Berlingo 18 284 20 121 -9,9 %
4. Renault Kangoo 13 641 13 263 +2,9 %
5. Peugeot Partner 13 477 14 951 -9,9 %
6. Fiat Dobló 4 273 4 359 -2,0 %
7. Nissan NV200/Evalia 2 383 4 011 -40,6 %
8. Opel Combo 340 1 088 -68,8 %
9. Peugeot Rifter 184 0 -
Segment celkem 108 313 106 620 +1,6 %
 • Citroën Berlingo do prodeje
 • Citroën Berlingo do prodeje
 • Citroën Berlingo do prodeje
 • Citroën Berlingo do prodeje
 • Citroën Berlingo do prodeje
 • Citroën Berlingo do prodeje
 • Citroën Berlingo do prodeje
 • Citroën Berlingo do prodeje
 • Citroën Berlingo do prodeje
 • Citroën Berlingo do prodeje
 • Citroën Berlingo do prodeje