citroen c4 cactus - úplně jiný crossover | Aktuality | autoweek.cz

Citroen C4 Cactus - úplně jiný crossover

Citroen C4 Cactus - úplně jiný crossover

06.02.2014 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Citroen nabídne skutečně radikální alternativu ke kompaktním hatchbackům v podobě crossoveru C4 Cactus s jedinečným designem. Na Cactusu je jasně patrné odlišné směřování značek Peugeot a Citroen. První dodávky jsou plánovány na červen.

Jedinečný styl vozu Citroen C4 Cactus je snadno rozpoznatelný podobně, jako tomu bylo u legendárních aut této značky, která poznamenala svou epochu. Jde o přímý protiklad k relativně konzervativnímu sourozenci Peugeotu 2008.

 

Na Cactusu je jasně patrné odlišné směřování značek Peugeot a Citroen, ale i rozdělení nabídky Citroenu do dvou směrů - exkluzivního DS a základní C. Linie C by sice měla konkurovat především nabídce asijských značek, nicméně se od nich chce zásadně odlišit mj. i designem.

 

Charakterizují jej čisté a hladké plochy, plynulé přechody a světlomety s denním svícením s LED diodami zabudované do prvků s ochrannými vzduchovými kapslemi Airbump.

 

Prvky Airbump jsou zabudované do boků a nárazníků. Tyto prvky jsou k dispozici ve 4 barevných odstínech. Přinášejí ochranu před nárazy a poškrábáním. Jejich pružný povrch z termoplastického polyuretanu (TPU) tvoří vzduchové kapsle, které chrání před nárazy.

 

"Cactus se asi nebude líbit každému, ale to nebylo naším cílem," konstatuje šéf projektu Pierre Monferrini.

 

Citroen C4 Cactus má rozvor 260 cm jako hatchback C4, ale dlouhý je jen 416 cm (C4 433 cm). Objem zavazadlového prostoru je 358 l. Celkově bylo v porovnání s vozem Citroen C4 Picasso dosaženo úspory 200 kg.

 

Také design interiéru je zcela originální ve třech barevných verzích. Cílem konstruktérů bylo zvětšit prostor pro řidiče a posádku, uvolnit kabinu pro větší pohodlí a pohodu. Tomu pomáhá i nízká přístrojová deska a přesunutí airbagu spolucestujícího do stropu (Airbag In Roof).

 

Ovládací tlačítka byla nahrazena tabletem s dotykovým displejem 7“, na němž jsou seskupeny všechny ovladače (klimatizace, média, navigace, nastavování parametrů, telefon, internetové služby a podpůrné prvky řízení). Také tradičního sdružený přístroj nahrazuje digitální displej.

 

Radikální design exteriéru i interiéru Citroenu C4 Cactus má navíc ještě doprovodný efekt v podstatném snížení výrobních nákladů, které se odhaduje až na 20 % ve srovnání s konkurenčními modely.

  • Citroen C4 Cactus - úplně jiný crossover
  • Citroen C4 Cactus - úplně jiný crossover
  • Citroen C4 Cactus - úplně jiný crossover
  • Citroen C4 Cactus - úplně jiný crossover
  • Citroen C4 Cactus - úplně jiný crossover