citroën ë-berlingo van přijede s dojezdem 275 km | Aktuality | autoweek.cz

Citroën ë-Berlingo Van přijede s dojezdem 275 km

Citroën ë-Berlingo Van přijede s dojezdem 275 km

18.01.2021 | Rybecký Vladimír | Nové modely

Citroën představil verzi svého lehkého užitkového vozu ë-Berlingo Van s čistě elektrickým pohonem. Po vozech ë-Jumper a ë-Jumpy tak ë-Berlingo Van kompletuje nabídku elektrických dodávek značky.
Citroën Berlingo Van je v prodeji ve třetí generaci. Od roku 1996 se jej po celém světě prodalo více než 1,6 milionu kusů. Nyní přichází v elektricky poháněné verzi ë-Berlingo Van. Elektricky poháněná dodávka se oficiálně začne prodávat ve čtvrtém čtvrtletí roku 2021. Cena dosud nebyla zveřejněna.
 
Dodávkové ë-Berlingo je vytvořeno na platformě PSA e-CMP umožňující použití různých typů pohonu. Jediným patrným rozdílem mezi čistě elektricky poháněným modelem a verzemi se spalovacími motory je nabíjecí přípojka vlevo na zadní části karoserie a nové logo ë na zadních dveřích. Trakční elektromotor má výkon 100 kW (136 k) a maximální točivý moment 260 N.m.
 
Lithio-ionový akumulátor s kapacitou 50 kWh umožňuje podle standardu WLTP dojezd 275 km. Integrovaný systém pro zpětné získávání energie při brzdění a zpomalení dokáže zlepšit dojezd zejména v městském provozu. Akumulátor lze na rychlonabíjecí stanici 100 kW nabít na 80 % za necelých 30 minut. Doba nabíjení z 0 na 100 % je 7,5 hodiny (wallbox 7,4 kW na jednofázový proud) nebo 5 hodin (wallbox 11 kW na třífázový proud). Záruka na akumulátor je 8 let nebo 160 000 km na 70 % nabíjecí kapacity.
 
Obě nabízené délky M (440 cm) a XL (475 cm) a čtyři typy karoserií mají akumulátor instalovaný v podvozku pod sedadly a ložnou plochou, takže nákladový prostor zůstal zachován. V závislosti na délce a konfiguraci má objem od 3,3 do 4,4 m³. Díky ložné šířce 123 cm je možné uložit dvě europalety za sebou. Užitečné zatížení je až 800 kg a maximální hmotnost přívěsu je 750 kg.
 
Mezi asistenční systémy patří systém výstrahy před vybočením z jízdního pruhu, couvací kamera s radarovými senzory, asistent mrtvého úhlu, funkce nouzového brzdění, pomoc při sjíždění ze svahu a inteligentní kontrolou trakce. Za příplatek jsou k dispozici také projekční head-up displej a indikátor přetížení a 10“ displej v roli přístrojového panelu.
 
Program Citroën Advanced Comfort nabízí rychlý a intuitivní přístup zákazníka ke službám konektivity. Dotyková navigace Connect Nav je spojena s webovými službami včetně TomTom Traffic a v případě potřeby může zobrazit nabíjecí stanice s cenami, parkovací garáže s příslušnými poplatky, zprávy o počasí atd. Informační a zábavní systém je kompatibilní s Apple CarPlay i Android Auto. Pomocí aplikace Můj Citroën může majitel vozu zkontrolovat stav nabití akumulátoru a dojezd i naprogramovat teplotu interiéru před zahájením jízdy a časově rozložit průběh nabíjení.
 

  • Citroën ë-Berlingo Van přijede s dojezdem 275 km
  • Citroën ë-Berlingo Van přijede s dojezdem 275 km
  • Citroën ë-Berlingo Van přijede s dojezdem 275 km
  • Citroën ë-Berlingo Van přijede s dojezdem 275 km