cng stanice rychle přibývají | Aktuality | autoweek.cz

CNG stanice rychle přibývají

CNG stanice rychle přibývají

31.01.2015 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Během posledního roku bylo v ČR otevřeno tolik CNG veřejných stanic, kolik dříve bylo otevřeno za pět let. Za jediný rok se otevřela v ČR polovina CNG stanic, které byly postaveny za celých 10 let.

V lednu roku 2014 bylo v ČR 50 veřejných CNG stanic. Za jeden rok jich přibylo dalších 26. To představuje nárůst CNG stanic za jediný rok o 50 %. Za posledních deset let vzrostl počet stanic v ČR 8x. K dnešnímu dni je jich v ČR v provozu již 75 (jedna stanice je přechodně uzavřena a hledá nové umístění) a ještě v lednu se otevřely další. Z celkového počtu 76 veřejných CNG stanic jich 33 (tj. 43 %) postavily plynárenské společnosti.

 

Plynárenské společnosti na čele rozvoje CNG

Z plynárenských společností nejvíce stanic dnes provozuje v ČR společnost Vemex (12), dále RWE Energo (9), E.on Energie (7) a Pražská plynárenská Správa majetku (5). Z celkové spotřeby CNG v roce 2014 bylo na stanicích plynárenských společností vydáno 44 %. Největší meziroční nárůst prodeje CNG na plnicích stanicích plynárenských společností měla společnost Vemex (+84,8 %), dále E.on Energie (+58,8 %), dále Pražská plynárenská Distribuce (+7,6 %) a RWE (+6,3 %).

 

K veřejným stanicím mají řidiči k dispozici také nové soukromé a domácí plnicí CNG stanice. Stojany na CNG jsou již u čerpacích stanic Benzina, Shell, Agip, EuroOil, Lukoil (MOL), KAPRoil aj. Mimo veřejné CNG stanice mají v ČR své soukromé plnicí stanice společnosti ve svých areálech např. dopravní podniky a další společnosti, jako např. Linde Material Handling, která má soukromou plnicí stanici v pražských Malešicích. Dále je v ČR 130 domácích plnicích stanic, které vlastní drobní podnikatelé, živnostníci, rodiny aj.

 

U většiny CNG stanic v ČR můžete zaplatit jak CCS kartou, tak i klasickou platební kartou, hotově nebo CNG kartou. Přehled a mapu CNG stanic najdete na www.cng4you.cz a existuje již i několik aplikací pro chytré telefony, které usnadňují motoristům stanice v ČR pohodlně vyhledat (LPG CNG Finder, CNG Vitall, Škoda CNG aj.).

 

CNG stanice plynárenských společností

 

provozovatel

počet

Vemex

12

RWE Energo

9

E.on Energie

7

Pražská plynárenská Správa majetku

5

CELKEM

33

 

Bílá místa se rychle zaplňují

Nejvíce veřejných CNG stanic je v Praze a Středočeském kraji (po deseti), dále pak v Moravskoslezském, Jihomoravském a Olomouckém kraji (7 až 9), po pěti stanicích mají kraje Královehradecký, Vysočina a Jihočeský kraj. Nejméně CNG stanic je na západě ČR v Karlovarském a Plzeňském kraji (oba kraje jen dvě stanice).

 

Plynárenské společnosti připravují otevření desítek dalších stanic. Vemex se letos chystá otevřít dalších 8 stanic (celkem bude provozovat až 20 CNG stanic do konce roku 2015). E.on Energie by do konce roku 2015 měl provozovat celkem 13 stanic a do roku 2018-19 celkem 40 stanic. RWE Energo chce každý rok otevřít minimálně tři další CNG stanice.

 

„Plynaři financují všechny stanice z vlastních prostředků, od státu nic nedostáváme,“ řekl Hugo Kysilka, marketingový ředitel Vemex.

 

Počet CNG stanic v ČR

kraj v ČR

počet

Praha

10

Středočeský kraj

10

Moravskoslezský

9

Jihomoravský

7

Olomoucký

7

Jihočeský

5

Královehradecký

5

Vysočina

5

Ústecký

4

Zlínský

3

Liberecký

3

Pardubický

3

Karlovarský

2

Plzeňský

2

CELKEM

75

 

Budoucnost: CNG i LNG

„Během příštích dvou let přibudou další stanice, a tak se dostaneme na 150 stanic na stlačený zemní plyn CNG. V roce 2016 už budou v ČR otevřeny i první LNG stanice na zkapalněný zemní plyn,“ říká Jan Ruml, výkonný ředitel Českého plynárenského svazu (ČPS).

 

„Do pěti až deseti let by se měl LNG v ČR začít využívat velmi výrazně, a to zejména pro nákladní dopravu. Ve střednědobém horizontu budou vozidla dálkové přepravy, tedy kamionové dopravy, na LNG, velmi rychle přibývat, protože tam jsou úspory opravdu markantní a návratnost velmi krátká,“ říká Jiří Šimek, místopředseda Rady ČPS.

 

„Zemní plyn je nejvšestrannější alternativní palivo, na zemní plyn jezdí dnes osobní auta, nákladní automobily, autobusy, ale i popelářské vozy, motorky, trojkolky, vysokozdvižné vozíky, traktory, letištní tahače, lodě, v ČR už i lokomotivy (pravidelný spoj na trase Opava-Hlučín) a v Austrálii jezdí na CNG dokonce i stopadesátitunové silniční vlaky,“ říká Jan Ruml, výkonný ředitel ČPS.

 

„Do roku 2030, kdy by mělo být v ČR více než 300 stanic, by měl mít CNG/LNG asi 10% podíl na celkové spotřebě pohonných hmot v ČR. V roce 2030-2040 by mohlo po českých silnicích jezdit kolem 300 000 vozidel na zemní plyn. Jeho roční spotřeba by se měla pohybovat mezi 600 až 700 miliony m3," řekl Jiří Šimek, místopředseda Rady Českého plynárenského svazu (ČPS).

 

Eurogas, mezinárodní sdružení 50 nejvýznamnějších plynárenských subjektů v Evropě, vydalo v roce 2013 zprávu Long-term Outlook for Gas to 2035. V části Doprava uvádí, že CNG má potenciál se do roku 2035 v EU-27 až sedminásobně zvýšit.

  • CNG stanice rychle přibývají
  • CNG stanice rychle přibývají
  • CNG stanice rychle přibývají
  • CNG stanice rychle přibývají
  • CNG stanice rychle přibývají
  • CNG stanice rychle přibývají