co budeme dělat místo řízení? | Aktuality | autoweek.cz

Co budeme dělat místo řízení?

Co budeme dělat místo řízení?

21.02.2017 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Co vlastně budou řidiči dělat v autě za jízdy místo řízení? Budou raději pracovat nebo se věnovat sexu? Autonomní řízení změní mnoho věcí.
Plně autonomní řízení je, navzdory mnoha proklamacím, stále ještě hodně vzdálená budoucnost. Přesto je potřeba v předstihu vědět, jak by motoristé rádi využili čas, který získají ve chvíli, kdy za ně řízení vozidla převezme robotizovaný systém.
 
Autonomní řízení je velkým příslibem pro zvýšení bezpečnosti - elektronika nebude agresivní a nebude přeceňovat své schopnosti ani dělat chyby. Mělo by to přinést dramatický pokles úmrtí a těžkých úrazů v důsledku dopravních nehod, protože nejméně 81 % nehod je způsobenou lidskou chybou. To se samozřejmě projeví i na pojištění, takže i pojišťovny se budou muset v předstihu připravit na nástup nové techniky.
 
Co ale vlastně bude dělat řidič v době, kdy nebude muset řídit? To je důležitá otázka i pro konstruktéry a designéry, protože těmto novým potřebám budou muset vyjít vstříc.
 
Americká společnost Auto Insurance Center se zeptala motoristů z celého světa, jaká je jejich představa o tom, co by dělali v autonomním vozidle namísto řízení. Zde jsou jejich nejčastější odpovědi:
1. číst knihu
2. telefonovat nebo psát SMS
3. pracovat
4. dívat se na televizi
5. dívat se na film
6. jíst
7. hrát videohry
8. spát
9. věnovat se sexu
10. modlit se
Zajímavé je, že „věnování se sexuálním aktivitám“ byla nejčastější odpověď motoristů z Aljašky.
 
Co se týče požadované výbavy autonomního vozidla, pak nejvíc (31,6 %) by nic neměnilo, 19,3 % respondentů myslí na ledničku a 15,0 % na postel. Okolo 5 % by v autě mělo rádo dobře vybavený bar a 2,9 % masážní stůl.
 
Zajímavé je i porovnání toho, kolik motoristů by odmítlo jet v autonomně řízeném vozidle. Nejkonzervativnější jsou v tomto ohledu Japonci - 33 % z nich by si do takového vozu ani nesedlo. O druhou příčku se v tomto ohledu dělí Američané a Britové se 23 % nedůvěřivých. Naopak jednoznačně největší důvěru v novou techniku projevují Číňané - pouze 3,1 % z nich by jízdu v autonomním vozidle odmítlo. Číňané mají navíc k autonomní jízdě nejblíž, protože jejich legislativa je na ni nejlépe připravena.

A pokud si myslíte, že muži si neumí jízdu bez volantu v ruce představit, pak se mýlíte - z globálního průzkumu vyplývá, že jednoznačně nakloněno jízdě v autonomním vozidle je 47,4 % mužů, zatímco jen 33,6 % žen.
  • Co budeme dělat místo řízení?
  • Co budeme dělat místo řízení?
  • Co budeme dělat místo řízení?
  • Co budeme dělat místo řízení?