continental vyzývá ke kontrole | Aktuality | autoweek.cz

Continental vyzývá ke kontrole

Continental vyzývá ke kontrole

11.11.2015 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Continental AG vyzývá k lepší kontrole klasifikace na EU štítcích pneumatik. Test zimních pneumatik provedený ADAC odhalil neshody v klasifikaci na energetickém štítku EU. Bez systému kontroly trhu budou evropští výrobci v nevýhodě.
Mezinárodní výrobce pneumatik Continental AG v návaznosti na zjištění německého autoklubu ADAC volá po zlepšení systému kontroly evropského trhu. Nejnovější test zimních pneumatik, provedený ADAC a spotřebitelským institutem Stiftung Warentest, totiž opět potvrzuje nedostatek účinné kontroly v dodržování právních předpisů Evropské komise  ze strany členských států  Evropské unie.

Při testu přilnavosti na mokrém povrchu v kategorii menších pneumatik v rozměru 165/70 R 14 byla nejlepší zimní pneumatikou ContiWinterContact TS 850, která má na štítku EU klasifikaci C a z rychlosti 80 km/h dokáže vůz zastavit na vzdálenosti 36,2 m. Nejhoršího výsledku dosáhla pneumatika asijského výrobce rovněž s klasifikací C, jež ovšem k zastavení vozu potřebovala 49,6 m.

„Tento extrémní příklad, rozdíl více než 13 metrů v rámci jedné klasifikace přilnavosti na mokrém povrchu na štítku EU, není v pneumatikářském průmyslu prvním případem svého druhu. Je nejvyšší čas, aby byly z těchto alarmujících neshod vyvozeny přiměřené, ale svým způsobem odstrašující sankce. V opačném případě by byl evropský pneumatikářský průmysl kvůli evropským zákonům v podstatné nevýhodě, což nemůže být v zájmu zákonodárců," říká Christian Koetz, vedoucí divize pneumatik pro osobní a lehké užitkové vozy ve společnosti Continental AG pro region EMEA a předseda asociace evropských výrobců pneumatik ETRMA.

Continental AG opět co nejdůrazněji požaduje, aby se místo neustálého schvalování nových předpisů Evropská komise i členské státy EU konečně zavázaly k vytvoření účinných systémů kontroly trhu.

„Také v ostatních zemích a regionech existuje stále více a více předpisů. Jejich porušení se tam ovšem setkává s výraznými sankcemi, takže výrobci mají stálou motivaci hrát podle pravidel," dodává Koetz.