czechtoll předal 40 vozidel pro kontrolu výběru mýtného | Aktuality | autoweek.cz

CzechToll předal 40 vozidel pro kontrolu výběru mýtného

CzechToll předal 40 vozidel pro kontrolu výběru mýtného

23.09.2019 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Společnost CzechToll předala 40 vozidel speciálně navržených a upravených pro mobilní kontrolu výběru mýtného v ČR. Dopravce začnou kontrolovat hned od 1. prosince 2019.
Přestože nová vozidla jsou na pohled velmi podobná těm současným, skrývají podstatně víc techniky a jejich provoz bude ekonomičtější. Ve vozidlech s označením Celní správy jsou instalovány akumulátory, díky nimž může stojící vozidlo vykonávat kontrolu bez nutnosti nastartovat motor po dobu více než 5 hodin. Pro zimní provoz jsou vozidla vybavena úsporným nezávislým topením.
 
Společnost CzechToll zároveň úspěšně dokončila komplexní zkoušky elektronického mýtného systému. Od neděle 22. září tak byl spuštěn proces registrace dopravců do nového systému. Dopravci mají povinnost registrovat se do nového elektronického mýtného systému a vybavit vozidla palubní jednotkou nejpozději k datu spuštění, tedy k 1. prosinci 2019. Povinnost registrace mohou splnit od 22. září 2019 ve více než 200 obchodních místech, vybraných pobočkách Hospodářské komory ČR, prostřednictvím vydavatelů tankovacích karet nebo online na stránkách www.mytocz.eu.
 
Současný mikrovlnný mýtný systém bude nahrazen satelitním k 1. prosinci 2019. Výběr mýtného nebude přerušen. Dopravci musí do 30. listopadu ve vozidlech používat dnešní mikrovlnné palubní jednotky a od půlnoci na 1. prosince 2019 jednotky pro satelitní mýtný systém. Kontinuálně budou probíhat kontroly plnění povinnosti dopravců mít ve vozidle na zpoplatněných komunikacích funkční palubní jednotku.
 
Novými vozidly mobilní kontroly jsou Volkswageny Transporter 2,0 TDI s interiérem vozidla upraveným na plnohodnotnou mobilní kancelář. Systémy pro kontrolu výběru mýtného je možné ovládat z předního sedadla spolujezdce i z druhé řady sedadel v zadní části automobilu. Systémy lze napájet z baterií integrovaných ve vozidle po dobu více než 5 hodin. Technologie umístěné na zadní části střechy komunikují s palubními jednotkami vozidel prostřednictvím DSRC (mikrovlnný systém), snímají kamerou registrační značku vozidel a identifikují je: tím je zajištěna kontrola vozidel, které projíždějí kolem vozidla mobilní kontroly (ať již kolem zaparkovaného stojícího vozidla, nebo v dynamickém režimu v provozu).
 
V rámci výkonu kontrolní činnosti v systému elektronického mýtného Celní správa od ledna do července letošního roku odhalila 12 497 případů porušení právních předpisů dopravci a uložila blokové pokuty v celkové výši přesahující 12 milionů korun. Za celý loňský rok to bylo 22 335 přestupků s blokovými pokutami takřka 21 milionů korun.