dacia spring působí rozruch | Aktuality | autoweek.cz

Dacia Spring působí rozruch

Dacia Spring působí rozruch

23.10.2020 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Skupina Renault připravuje uvedení vozu Dacia Spring Electric s tím, že půjde o nejlevnější elektricky poháněný automobil na evropských trzích. Bude se vyrábět v Číně a do prodeje přijde v roce 2021. Francouzští odboráři tím nejsou nadšeni.
Prodej vozu Dacia Spring Electric má být zahájen v průběhu léta 2021 ale první vozy dorazí do Evropy už na jaře. Budou se totiž zprvu dodávat do sítě společnosti sdílení vozidel Zity. V miniautě dlouhém 373 cm, širokém 162 cm a vysokém 149 cm je zavazadlový prostor o objemu 300 l, se sklopeným opěradlem zadních sedadel se zvětší na 600 l. Minicrossover pohání trakční elektromotor s výkonem 33 kW a podle WLTP má dojezd 225 km.
 
Přesná cena elektromobilu Dacia Spring ještě není známa, nicméně v Maďarsku již byla ohlášena možnost rezervací za cenu 6,4 milionu forintů, což při tamní DPH ve výši 27 % představuje 478 000 Kč a v přepočtu na 21 % by tomu odpovídalo 455 000 Kč. Výbava ovšem samozřejmě bude minimální. Této ceně v současné době konkuruje jen Škoda Citigoe iV za 499 000 Kč s výkonem 61 kW a dojezdem 252 km (podle WLTP).
 
Malé SUV s elektrickým pohonem rumunské značky se bude pro evropské trhy vyrábět ve spolupráci se společností Dongfeng a aliančním partnerem Nissanem v Číně ve městě Š'-jen, kde se vyrábí i jeho čínské dvojče Renault City K-ZE. To vyvolává velkou nespokojenost francouzských odborů, kterým se nelíbí, že Renault získal státem garantovanou půjčku ve výši 5 miliard eur na základě příslibu, že bude posilovat výrobu ve svých francouzských továrnách. Odboráři rovněž kritizují skutečnost, že přínos ke snížení klimatické zátěže bude u tohoto elektromobilu minimální vzhledem k uhlíkové stopě zanechané jeho dopravou z Číny do Evropy. Paradoxní přitom je, že předseda Renaultu Jean-Dominique Senard v červnu vyzýval francouzské zákonodárce aby přijali opatření proti možnosti dovozu levných automobilů z Číny!