daimler a geely společně vyvíjejí motor | Aktuality | autoweek.cz

Daimler a Geely společně vyvíjejí motor

Daimler a Geely společně vyvíjejí motor

18.11.2020 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Společnost Daimler a její hlavní akcionář Geely plánují jako svou první spolupráci vývoj zážehového motoru nové generace, který se bude vyrábět v Číně i Evropě. Tento motor pravděpodobně ve svých vozech použije také Volvo, které je součástí holdingu Geely.
Společnost Daimler rozšiřuje spolupráci se svým hlavním akcionářem, kterým je čínský holding Geely. Plánují společně vyvinout nový zážehový motor. Geely jako největší akcionář drží 9,69 % akcií společnosti Daimler.
 
„Obě společnosti plánují vyvinout vysoce efektivní modulární motor, který bude používán v hybridních hnacích ústrojích a vyráběn v Evropě a Číně,“ uvedl Daimler. Mluvčí Daimleru dodal, že německé továrny společnosti se budou postupně přestavovat na výrobu vozidel s elektrickým pohonem, nicméně výroba spalovacích motorů bude v Německu pokračovat.
 
Jedná se o první spolupráci mezi společnostmi Daimler a Geely na vývoji pohonných jednotek. Obě společnosti však dlouhodobě spolupracují v jiných oblastech. Podle informace Daimleru budou společně vyvinuté motory použity nejen ve vozech Daimler a Geely, ale také ve vozech Volvo, protože Geely a Volvo jsou úzce propojeny.
 
Snaha o sdílení nákladů na vývoj spalovacích motorů mezi čínskými a německými skupinami se množí, protože růstový potenciál spalovacích motorů je limitovaný s ohledem na předpisy omezující emise a potenciální zákazy jejich používání ve městech.
 
Podle dohodnutého plánu by měl být první z nových motorů vyroben v roce 2024 a poté má produkce dosáhnout několik set tisíc motorů ročně. Daimler ovšem zatím neuvádí žádné podrobnosti, pouze oznámil, že cílem spolupráce je zlepšit konkurenceschopnost. Geely se k tomu zatím nevyjadřuje.
 
Na začátku října Daimler oznámil, že se chce zaměřit na elektromobilitu v ještě větším rozsahu, než dosud uváděl s tím, že usiluje o „vedoucí pozici“ v oblasti elektrických pohonů a softwaru.
 
Denník Handelsblatt s odvoláním na zdroje z Daimleru uvedl, že spolupráce Daimler-Geely ušetří německé automobilce „trojcifernou částku v milionech“, tedy více než 100 milionů eur. Zprávy o spolupráci byly zaskočily odboráře Daimleru v továrně v Untertürkheimu, která se specializuje na výrobu elektrických a zážehových motorů. „Nemám slov. O potenciálních alternativních výrobních lokalitách se vůbec nejednalo. Můžeme v Untertürkheimu vyrábět čtyřválcové motory, ale o tom s námi nikdo nemluvil,“ prohlásil šéf podnikové rady Michael Haeberle.
 
Většina motorů se bude vyrábět v Číně. Spolupráce s Geely znamená, že stávající partnerství Daimleru s Renaultem bude redukováno, nicméně zástupci Renaultu agentuře Reuters uvedli, že projekt Daimler-Geely neznamená ukončení spolupráce mezi Daimlerem a Renaultem.