dálniční známky pro rok 2017 | Aktuality | autoweek.cz

Dálniční známky pro rok 2017

Dálniční známky pro rok 2017

01.12.2016 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Řidiči od ledna nebudou potřebovat dálniční známku na dalších 11 úseků o celkové délce 111 km, přičemž nejdelší (22 km) na D5 se nachází u Plzně.
Od prvního ledna příštího roku budou moci řidiči na dalších 11 úsecích dálnic v celkové délce 100 km jezdit bez dálniční známky. Jedná se o obchvaty velkých měst, které Ministerstvo dopravy od 1. 1. 2017 vyjme ze zpoplatnění. Bude se jednat například o vjezdy do Prahy a západní část pražského okruhu (na dálnicích D6, D7, D10 a D11 a na úsecích dálnice D46 a D35), dálnici kolem Plzně, na D8 u Ústí nad Labem, kolem Olomouce, Prostějova nebo mezi Královým Dvorem a Berounem. Ministerstvo tak chce ulevit dopravní situaci v jednotlivých městech a zabránit tomu, aby se řidiči dálnici vyhýbali a jezdili skrze město po silnicích nižších tříd.
 
Povinnost mít dálniční známku přestanou mít od ledna 2017 také řidiči například na u výjezdu z Prahy na dálnicích D6, D7, D10 a D11 a také na úsecích dálnice D46 a D35. K ekonomické ztrátě podle Ministerstva dopravy nedojde, což potvrdily zkušenosti z minulosti. Ke konci srpna 2016 se vybralo už 4,3 miliardy korun, což je srovnatelné skoro už s celým rokem 2015.
 
Ministerstvo dopravy tímto krokem naváže na své rozhodnutí z roku 2016, kdy ze zpoplatnění vyjmulo 45 km úseků, kde se dálnice kříží se silnicí první třídy. Tento krok pozitivně hodnotí nejen starostové dotčených měst, kterým se ulevilo, ale i samotné Ministerstvo dopravy. Prodej dálničních kupónů totiž neustále roste, takže tímto krokem nedošlo k ekonomickým ztrátám.
 
Od tohoto kroku si ministerstvo dopravy slibuje, že se sníží počet těch, kdo jezdí bez platné dálniční známky, a to pod 20 000 přestupků ročně. Za ně v minulých letech policie a celníci vybrali ročně pokut za bezmála 20 milionů korun.
 
Nejpozději k 1. prosinci bude zároveň zahájen prodej ročních dálničních kupónů pro rok 2017 hmotnostní kategorie do 3,5 t. Kupóny s dobou platnosti na jeden měsíc nebo 10 dnů bude možné zakoupit nejpozději k 1. lednu 2017. Ceny kupónů pro rok 2017 zůstávají stejné jako u kupónů letošního roku. Roční kupón pro rok 2017 má platnost od 1. prosince 2016 do 31. ledna 2018 a jeho cena je 1500 Kč. Cena měsíčního kupónu činí 440 Kč a cena desetidenního kupónu je 310 Kč.
 
U nových dálničních kupónů byla opět zvýšena jejich ochrana proti padělání a došlo i k mírné inovaci jejich designu. Roční kupón má tvar kruhu zelené barvy, měsíční bude ve tvaru čtverce oranžové barvy a desetidenní bude ve tvaru trojúhelníku fialové barvy. Na obě části kuponu (nalepovací na sklo a kontrolní útržek) je nutno vepsat registrační značku vozidla.
 
Řidiči by se měli vyhýbat nákupům kupónů mimo legitimní prodejní místa a za cenu jinou než je uvedena výše. Jednotlivá prodejní místa jsou označena speciální nálepkou a zároveň jsou vybavena ceníkem a tříjazyčným informačním letákem. V případě, že motorista vylepí na vozidle padělaný kupón, dopouští se přestupku a vystavuje se tak riziku uložení pokuty za užívání zpoplatněných pozemních komunikací bez řádně uhrazeného časového poplatku, a to ve výši až 5000 Kč v blokovém řízení, nebo až 100 000 Kč ve správním řízení. Zároveň se vystavuje riziku možného trestního stíhání za spolupodílnictví na šíření padělaných kupónů.
 
ÚAMK navíc upozorňuje: pokutu lze dostat i v případě, že je známka špatně nalepena nebo že jezdíte, byť jen po zpoplatněné silnici (jak říká zákon o pozemních komunikacích), se starou dálniční známkou.
 
Autoklub ČR zase připomíná, že dálniční známku ve smyslu § 20a zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích mimo vozidel IZS a obdobných nemusí mít vozy:
- přepravujícím těžce zdravotně postižené občany, kteří jsou podle zvláštního právního předpisu držiteli průkazu ZTP, s výjimkou postižených úplnou nebo praktickou hluchotou, nebo průkazu ZTP/P, pokud držitelem silničního motorového vozidla je postižená osoba sama nebo osoba jí blízká
- přepravujícím nezaopatřené děti, které jsou léčeny pro onemocnění zhoubným nádorem nebo hemoblastosou
- provozovaným domovem pro osoby se zdravotním postižením, slouží-li k přepravě osob se zdravotním postižením.