další šok z wolfsburgu: také daňové podvody! | Aktuality | autoweek.cz

Další šok z Wolfsburgu: také daňové podvody!

Další šok z Wolfsburgu: také daňové podvody!

25.11.2015 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Vyšetřování Volkswagenu kvůli podvodům s údaji o emisích CO2 v Evropě dovedlo německou prokuraturu k rozšíření obvinění také o daňové úniky!
Prokuratura z Braunschweigu, tedy nedaleko ústředí Volkswagenu ve Wolfsburgu, prověřuje, zda byl Volkswagen odpovědný za neuhrazení silniční daně, protože velké množství jím dodaných vozidel v Německu platilo silniční daň v nižší výši, která neodpovídala skutečnosti.
 
V Německu, stejně jako v některých dalších zemích, se silniční daň stanoví na základě hodnoty emisí CO2 resp. spotřeby pohonných hmot. Státní návladní Klaus Ziehe proto případ řeší jako daňový únik, ale nevylučuje ani rozšíření obvinění o podvod. Vyšetřování se podle Zieheho týká pěti zaměstnanců Volkswagen AG.
 
Prokuratura při vyšetřování případu nepravdivých údajů o emisích vznětových motorů před měsícem zabavila v ústředí ve Wolfsburgu velké množství dokumentů. Později se začala zajímat i o zážehové motory. Volkswagen mezitím přiznal, že u mnoha motorů, zážehových i vznětových, uváděl nižší hodnoty emisí CO2 než byla skutečnost. Počet těchto vozidel byl posléze ještě rozšířen. Současně vedení Volkswagenu uvedlo, že je připraveno uhradit nedoplatky v silniční dani, které tím v různých zemích mohly vzniknout.