další velký skok seatu | Aktuality | autoweek.cz

Další velký skok Seatu

Další velký skok Seatu

04.09.2017 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Už za pár dní Seat na autosalonu ve Frankfurtu představí několik významných novinek. Půjde nejen o nové modely Arona a Leon Cupra R, ale i o rozšíření aktivit v oblasti využití CNG a o revoluční systém umělé inteligence s hlasovým servisem Alexa vyvíjený ve spolupráci se společností Amazon.
Ještě před zahájením autosalonu ve Frankfurtu nás s připravovanými novinkami prostřednictvím videokonference z vývojového centra automobilky seznámil president představenstva Seatu Luca de Meo.
 
Úspěšné období značky
Španělská automobilka Seat prožívá své nejúspěšnější období za posledních 16 let. Letos dodaných 310 000 automobilů znamená navýšení proti loňskému roku o 13 % a za čtyři roky zvýšení o 40 %. Spolu s tím roste i zisk o 40,9 % na rekordních 130 milionů eur v porovnání s loňským rokem. Seat se řadí mezi nejrychleji rostoucí značky na evropských trzích. To podle de Mea opravňuje k optimistickému pohledu i do budoucna, protože Seat připravuje další vzrušující projekty a produkty.
 
Nejvýkonnější model řady Cupra
Světovou premiéru bude mít ve Frankfurtu vrcholný model sportovní řady Cupra - Leon Cupra R, extrémní sportovní verze, která bude vyrobena v limitované sérii 799 kusů. Automobil s atraktivními designovými a aerodynamickými doplňky a nádhernými sportovními sedadly bude pohánět motor o výkonu 228 kW (310 k) s přímo řazenou šestirychlostní převodovkou resp. 220 kW (300 k) s převodovkou DSG. Vůz s pohonem předních kol bude mít adaptivní podvozek DCC (Dynamic Chassis Control) a brzdy Brembo.
 
Arona už v listopadu
Klíčovou novinkou pro Seat bude městský crossover Arona - mladší bratr veleúspěšného prvního SUV značky Ateca, držiteli ocenění AutoBest 2017. Seat přichází s dalším rozšířením modelové nabídky do segmentu, který opět slibuje velký potenciál růstu. Ve Frankfurtu budou oficiálně oznámeny ceny pro španělský a německý trh. První vozy budou dodány do konce listopadu. Arona se bude vyrábět v závodě Martorell na předměstí Barcelony.
 
Seat sází na zemní plyn
Luca de Meo zdůraznil i připravenost Seatu ve velké míře využívat pohon na zemní plyn. Po modelech Leon a Mii představí i model Ibiza ve verzi s motorem 1,0 TGI/66 kW (90 k). Její použití umožňuje modulární platforma A0. Seat pracuje na vývoji všech alternativních systémů pohonu včetně hybridního a elektrických vozidel, nicméně nezapomíná ani na CNG. V brzké době bude mít jednu z nejširších nabídek aut na zemní plyn v Evropě, protože motor 1,0 TGI bude k dispozici i pro model Arona a Leon dostane výkonnější 1,4 TGI.
 
Zemní plyn má potenciál nahradit naftu, protože poskytuje srovnatelnou ekonomiku provozu při podstatně nižších emisí NOx a téměř nulových emisích pevných částic. Přitom Seat Ibiza má s bivalentním pohonem na CNG a benzin dojezd až 1200 km (390 km na CNG).
 
Revoluce jménem Alexa
Seat ve spolupráci se společností Amazon pracuje na aplikaci revolučního systému umělé inteligence Alexa v automobilech. Ve Frankfurtu Seat představí novou integraci hlasového ovládání systému Amazon Alexa. To řidiči umožní chytrá řešení a lepší využití času tráveného ve voze. Systém Amazon Alexa s interaktivním hlasovým ovládáním bude do konce roku k dispozici pro modely Leon a Ateca a v příštím roce i pro Ibizu a Aronu.
 
Díky dokonalé integraci hlasové služby Alexa do vozů SEAT stačí, aby řidič jen vyslovil svůj požadavek, který se může týkat například vyhledání cíle, nejbližšího prodejce automobilů nebo místa pro večeři.
 
Hledá se jméno
S velmi příznivým ohlasem se setkala unikátní akce Seatu, když vyhlásil veřejnou soutěž na jméno pro připravované velké SUV, které přijde do prodeje v roce 2018. Do akce se s návrhy ze španělského místopisu zapojilo přes 130 000 lidí, kteří podali celkem 10 130 názvů. Z těch bylo vybráno devět (Abrera, Alboran, Aran, Aranda, Avila, Donosti, Tarifa, Tarraco a Teide), z nichž budou ve Frankfurtu představeni finalisté. S těch pak bude veřejnost do 25. září volit vítěze.
 
  • Další velký skok Seatu
  • Další velký skok Seatu
  • Další velký skok Seatu
  • Další velký skok Seatu
  • Další velký skok Seatu