další využití technologie internetu věcí ve vrchlabí | Aktuality | autoweek.cz

Další využití technologie internetu věcí ve Vrchlabí

Další využití technologie internetu věcí ve Vrchlabí

14.07.2020 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Závod společnosti Škoda Auto ve Vrchlabí zahájil automatické objednávání a dodávání dílů na obráběcí linky CNC. Díly jim dodají automatické roboty. Jde o další krok k realizaci Průmyslu 4.0 v high-tech závodu ve Vrchlabí.
Škoda Auto uskutečnila v závodě na výrobu komponent ve Vrchlabí další krok k výrobě po vzoru Průmyslu 4.0: automatické objednávání nových dílů určených pro obráběcí linky CNC. Nové díly k CNC strojům dodávají automatické roboty řízené senzorickou technologií internetu věcí (Internet of Things – IoT). Provázaností automatické objednávky dílů a jejich automatické přepravy společnost Škoda Auto pokračuje v digitalizaci výroby ve vrchlabském závodě.
 
Zásobování obráběcích linek CNC ve výrobě díly nyní probíhá automaticky. Pracovníci logistiky vychystají ve skladu přepravku s potřebnými díly. Automatický přepravní robot ji vyzvedne a dopraví k jedné z obráběcích linek CNC. Přitom je robot naváděn senzorikou internetu věcí. Na zpáteční cestě s sebou robot vezme prázdnou přepravku, která ve skladu dílů automaticky nahlásí svůj návrat.
 
Díky technologii internetu věcí proces umožňuje plynulé automatické zásobování dílů tam, kde je jich potřeba, což dále zvyšuje produktivitu výroby. Škoda Auto navíc dosáhla výrazné zvýšení pracovní bezpečnosti. Již není potřeba, aby se zaměstnanci logistiky pohybovali ve výrobě, neboť veškerá přeprava dílů k obráběcím linkám CNC probíhá zcela automaticky. Denně jsou takto obráběcí stroje CNC zásobovány více než 50 000 díly. Investice do tohoto procesu automatizace se mají vrátit za méně než tři roky.
 
Vedoucí výroby komponentů společnosti Škoda Auto Christian Bleiel říká: „Tímto novým krokem v procesu automatizace Vrchlabí dále upevňuje svou pozici jako jeden z nejmodernějších výrobních závodů automobilového průmyslu. Spolupráce mezi člověkem a strojem je perspektivním konceptem, který budeme důsledně sledovat a který dále zvýší produktivitu tohoto high-tech závodu.“
 
V roce 2012 společnost Škoda Auto závod ve Vrchlabí rozsáhle zmodernizovala a během 18 měsíců jej přeměnila v progresivní závod na výrobu komponent. V současnosti plní centrální strategickou úlohu a patří k nejmodernějším v koncernu Volkswagen. V uplynulých letech společnost Škoda Auto zavedla řadu technologií z oblasti Průmyslu 4.0 a závod Vrchlabí systematicky rozvíjela do podoby high-tech závodu. V roce 2018 poprvé začala používat pro přepravu dílů mezi měrovým centrem a obráběcími stroji CNC autonomního přepravního robota.
 
Jako první továrna automobilky bude mít vrchlabský závod na výrobu komponent ještě v tomto roce zcela uhlíkově neutrální výrobu. Dosud největší snížení emisí CO2 bylo dosaženo díky přechodu na obnovitelné zdroje. Díky tomu se je podařilo snížit ze 45 000 t ročně na současných 3000 t.