devět zemí eu požaduje konec spalovacích motorů | Aktuality | autoweek.cz

Devět zemí EU požaduje konec spalovacích motorů

Devět zemí EU požaduje konec spalovacích motorů

13.03.2021 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Několik evropských zemí už si stanovilo harmonogramy postupného vyřazování spalovacích motorů z prodeje. Některé vlády nyní spustily kampaň za to, aby EU stanovila datum definitivního ukončení nových registrací vozidel s motory na benzin a naftu.
V rámci Evropské unie se už objevují úvahy brzkém konci prodeje vozidel s motory na benzin a naftu. Přibývají požadavky na jejich zákaz v mnoha městech i některých zemích, ale zatím nebylo stanoveno žádné konkrétní datum pro celou EU.
 
Nyní devět členských zemí EU vyzvalo Evropskou komisi, aby určila jednoznačný termín ukončení prodeje automobilů se spalovacími motory. Tyto státy současně podporují rozšiřování nabíjecí infrastruktury pro bezemisní dopravu a zavádění výrazně přísnějších emisních standardů týkajících se CO2. Vyplývá to z neoficiálního dokumentu publikovaného nizozemskou diplomatickou misí v Bruselu. Jako odesílatelé jsou uvedeny i Belgie, Dánsko, Irsko, Litva, Lucembursko, Malta, Rakousko a Řecko.
 
Pozoruhodné je, že mezi signatáři jsou jak země s poměrně malým podílem fosilních zdrojů elektrické energie (Lucembursko 10 %, Litva 15 %, Rakousko 25 %, Dánsko 30 % a Belgie 35 %), tak i země, kde tyto zdroje dominují (Řecko 65 %, Irsko 70 %, Nizozemsko 80 % a Malta 90 %). Navíc Lucembursko, Rakousko a Malta vloni ohlásily dokonce zvýšení emisí z výroby energie v meziročním srovnání let 2019/2018.
 
„Spalovací motor to má spočítané,“ uvítal iniciativu těchto zemí dopravní expert organizace Greenpeace Benjamin Stephan. „Stanovení konečného data by vedlo k investicím do budoucnosti a ukončilo současnou stagnaci v odvětví dopravy s ohledem na ochranu klimatu,“ vyzval Stephan Evropskou komisi.
 
Nizozemsko a Švédsko už ohlásily ukončení prodeje automobilů se spalovacími motory v roce 2030 a Norsko, stojící mimo EU, dokonce plánuje zcela přejít na elektrickou mobilitu u nově registrovaných vozidel již v roce 2025. Francie a Španělsko chtějí motory na benzin a naftu postupně rušit až do roku 2040. Také Velká Británie, další země mimo EU, plánuje rozloučit se se spalovacími motory v roce 2030.
 
Strana Zelených chce tento termín prosadit i v Německu, ale zatím se svým požadavkem neuspěla. Bývalý šéf Zelených a předseda dopravního výboru Spolkového sněmu Cem Özdemir nicméně potvrdil, že jeho strana usiluje o konec spalovacích motorů v roce 2030: „Když jsme to jako Zelení navrhli poprvé, vyvolalo to velmi silné reakce. Dnes už dokonce i Markus Söder (šéf konzervativní CSU a premiér Bavorska) navrhuje rok 2035 jako datum ukončení jejich prodeje.“

  • Devět zemí EU požaduje konec spalovacích motorů
  • Devět zemí EU požaduje konec spalovacích motorů