diess má vystřídat müllera v čele vw group | Aktuality | autoweek.cz

Diess má vystřídat Müllera v čele VW Group

Diess má vystřídat Müllera v čele VW Group

11.04.2018 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Podle německých médií by při pátečním jednání dozorčí rady koncernu Volkswagen mělo dojít ke změně ve vedení VW Group. Na místo současného generálního ředitele Matthiase Müllera má nastoupit ředitel značky Volkswagen Herbert Diess.
Podle zákulisních informací se má v pátek na jednání dozorčí rady VW Group probírat změna ve vedení koncernu. Předseda dozorčí rady Hans Dieter Pötsch jedná se členy vrcholného vedení skupiny a členy dozorčí rady o změně na místě nejvyššího výkonného představitele VW Group. Současný generální ředitel Matthias Müller (64) je údajně s touto změnou srozuměn a s výměnou souhlasí i představitelé rodin Porsche a Piech, které kontrolují většinu akcií VW Group.
 
Matthias Müller úspěšně provedl koncern obdobím krize, nasměroval jej k elektromobilitě a novým systémům mobility a také poskytl větší volnost koncernovým značkám. Pod jeho vedením se VW Group stala největším výrobcem automobilů na světě a navzdory miliardovým investicím do řešení problémů se vznětovými motory vzrostl zisk celé skupiny.
 
Matthias Müller je součástí koncernu už od mládí - začínal v roce 1977 jako učeň u Audi a vrátil se sem po studiu počítačové techniky. V roce 2010 se stal nejvyšším šéfem Porsche a v září 2015 byl jmenován generálním ředitelem VW Group. Jeho kontrakt je až do roku 2020, nicméně nyní je na něj vyvíjen tlak, aby odešel do předčasného důchodu.
 
Současný generální ředitel Herbert Diess přišel k Volkswagenu od BMW v červenci 2015. Už tehdy se plánovalo, že se časem stane nejvyšším šéfem koncernu. Na tomto místě měl nahradit Martina Winterkorna. Jenže v září 2015 propukla aféra Dieselgate, která znamenala Winterkornův předčasný odchod. Diess byl ve VW teprve tři měsíce, takže na jeho jmenování bylo ještě příliš brzy. Proto Winterkorna nahradil tehdejší nejvyšší představitel Porsche Matthias Müller. Müller byl jako blízký spolupracovník Winterkorna vyslýchán německými vyšetřovateli v souvislosti s možným zatajováním důležitých informací a s klamáním investorů.
 
Herbert Diess v čele značky Volkswagen bojoval s odbory, které mají v koncernu velmi silné postavení, a podařilo se mu začít zavádět úsporná opatření ve výrobě. Rovněž zjednodušil organizační strukturu firmy.
 
Na rozdíl od Müllera (ale i od Pötsche) Diess nemůže být nijak spojován s aférou Dieselgate. Proto je nepravděpodobné, že by se novým koncernovým šéfem mohl stát někdo jiný. Přesto se v úvahách objevuje ještě šéf divize Volkswagen Truck & Bus Andreas Renschler. Důležitou roli při rozhodování totiž budou mít odboroví předáci a ti ne zcela souhlasili s úspornými opatřeními, která Herbert Diess v roce 2016 zavedl.
 
Mluvčí VW Group připustil, že v pátek 13. 4. bude dozorčí rada projednávat určité organizační a personální změny.