diess se omluvil po sporu s dozorčí radou | Aktuality | autoweek.cz

Diess se omluvil po sporu s dozorčí radou

Diess se omluvil po sporu s dozorčí radou

09.06.2020 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Generální ředitel společnosti Volkswagen Herbert Diess se omluvil dozorčí radě poté, co některé z jejích členů obvinil z úniku důvěrných informací do tisku. Údajně se jednalo i o jeho propuštění.
Podle deníku Handelsblatt se generální ředitel VW Herbert Diess omluvil devatenáctičlenné dozorčí radě za to, že na interní videokonferenci minulý týden před několika tisíci vedoucích pracovníků koncernu učinil „nevhodná a nesprávná“ prohlášení bez uvedení podrobností. Jeho prohlášení podle informací z vedení VW způsobilo mezi účastníky značné podráždění a členové kontrolní komise byli šokováni. Okamžitě proto byla svolána mimořádná schůzka dozorčí rady.
 
Únik informací
Mluvčí společnosti Porsche Automobil Holding SE, holdingové společnosti rodin Piëch a Porsche, která ovládá koncern VW, prohlásil, že Diess na interní schůzce prohlásil, že přes některé členy výkonného výboru dozorčí rady unikly do médií informace o problémech ve Volkswagenu a označil to za „zločin a nedostatek integrity“. Diess rovněž varoval, že dozorčí rada oslabuje společnost. Diess v souvislosti s informacemi v tisku tvrdil, že se v nich opakovaně objevovaly očividně důvěrné informace o tématech týkajících se dozorčí rady. Diessův komentář byl považován za útok na dozorčí radu, což ji přimělo svolat na pondělí mimořádnou schůzku k projednání této záležitosti. Agentuře Reuters to potvrdily dva zdroje.
 
Agentura Reuters uvádí, že jí dva zdroje sdělily, že Diessova obvinění přišla poté, co německý Manager Magazin oznámil, že vyzval vedoucího odboráře Joerga Hofmanna aby navrhl prodloužení jeho smlouvy jako generální ředitel. Hofmann, který je předsedou největšího německého odborového svazu IG Metall, zasedá ve výkonném výboru dozorčí rady společnosti Volkswagen. Zástupci zaměstnanců koncernu Volkswagen kontrolují devět z 19 míst v dozorčí radě a mají právo vetovat prodloužení smlouvy.
 
Omluva jako výstraha?
 „Členové dozorčí rady přijali omluvu Dr. Diesse a budou ho nadále podporovat v jeho práci,“ uvedla dozorčí rada v krátkém prohlášení. Veřejné oznámení o omluvě se rovná přísnému napomenutí Diessovi, jehož odpovědnost byla během pondělní mimořádné schůzky dozorčí rady snížena poté, co neprosadil rychlost a rozsah plánů na drastické snižování nákladů. Magazín Automobilwoche dokonce naznačil, že se jednalo i o možnosti Diessova odvolání z funkce.
 
V souvislosti s technickými potížemi při uvádění na trh 8. generace klíčového modelu Golf a prvního z nové generace elektromobilů ID.3, tedy dvojice novinek s nejvyšší prioritou pro budoucnost značky Volkswagen, uvedlo vedení odborů IG Metall, že zaměstnanci jsou „velmi znepokojeni“ obrazem, který Volkswagen v poslední době vysílá do světa. Do toho navíc přišlo reklamní video na internetu propagující nový Golf způsobem, který má údajně silný rasistický podtext.
 
Odvolán i neodvolán...
Dozorčí rada VW během pondělního jednání nahradila Diesse v roli generálního ředitele své hlavní značky Volkswagen. Na jeho místo jmenovala dosavadního provozního ředitele Ralfa Brandstaettera a pověřila ho úsilím o snižování nákladů v největších závodech značky v Německu. VW AG v Německu zaměstnává 297 000 lidí, většinou z nich u značky Volkswagen.
 
Podle oficiálního sdělení se jedná o reorganizaci struktur s cílem poskytnout Diessovi „větší svobodu“ pro řízení celkové strategie. Diess zůstává generálním ředitelem skupiny VW, což je pozice, kterou zastává od roku 2018. Současně si ale Diess v rámci představenstva uchovává odpovědnost za skupinu značek Volume, kam kromě Volkswagenu patří ještě Škoda a Seat, a za značku Volkswagen - osobní vozy.
 
Reminiscence
Zdá se, že incident nastal ve chvíli, kdy se členové dozorčí rady začali obávat ztráty podpory, pokud se Diessem prosazovaná opatření na snižování nákladů dotknou příliš mnoha pracovních míst. To by totiž vedlo mocné odbory IG Metall k reakci, kterou si nikdo ve vedení koncernu nepřeje. Magazín Focus v této souvislosti připomíná, že bývalý generální ředitel koncernu Volkswagen z let 2002-2006 Bernd Pischetsrieder a šéf značky Volkswagen v letech 2005-2007 Wolfgang Bernhard byli po opakovaných střetech s vedením odborů společnosti VW odvolání ze svých pozic.