díly od gm jsou příliš drahé | Aktuality | autoweek.cz

Díly od GM jsou příliš drahé

Díly od GM jsou příliš drahé

13.10.2012 | Rybecký Vladimír | Aktuality

TTAC upozorňuje na ještě jeden problém Opelu - subdodávky vyjednané ústředím General Motors jsou pro efektivní výrobu příliš drahé.

 

S oblibu se uvádí, že společných nákup dílů je výhodný. Právě pod heslem společného nákupu dílů a tím dosažení úspor je zaklínadlem pro mnohá na první pohled nelogická spojení automobilek.

Prozatímní šéf Opelu Thomas Sedran už ale zjistil něco jiného, takže říká to, co zákazníci GM v Evropě vědí již dávno. Subdodávky z nabídky GM jsou příliš drahé. Pokud si je pořídíte odjinud, ušetříte spoustu peněz.

„Jedná se o řádové rozdíly,“ říká Sedran. „GM má pro dodavatele dílů a komponent nastaveny globální požadavky, které jsou vzhledem k rozsahu působení koncernu po celém světě v automobilovém průmyslu neobvyklé. Například startér se testuje na -40 °C , což odpovídá potřebám na Aljašce, jinak testem neprojde.“

Sedran není šéfem Opelu dlouho. Pokud by měl více zkušeností, tak by věděl, že se ocitl na nejlepší cestě ke konci svého působení. Prastarý zákon podnikání praví: „Zisk přichází s nakupováním“ a ne všechen zisk vytvořený nákupním oddělením v Detroitu se přenáší do Rüsselsheimu. Prodej dílů uvnitř společnosti je všeobecně oblíbeným způsobem jak zvednout zisk, byť je to na úkor některých firem v rámci koncernu.