discovery přichází v ideálním čase | Aktuality | autoweek.cz

Discovery přichází v ideálním čase

Discovery přichází v ideálním čase

30.01.2017 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Nová generace Land Roveru Discovery je velké všestranné sedmimístné SUV se třemi řadami sedadel, které nabízí velkou všestrannost. Přichází do prodeje v době, kdy se společnosti Jaguar Land Rover velmi daří. Na český trh byl uveden v Jízdárně Pražského hradu.
Společnost Jaguar Land Rover prodala za rok 2016 celosvětově 583 313 vozů, což znamenalo růst o 20 % (Jaguar +77 %, Land Rover +8 %). Od roku 2009 se prodej celosvětově ztrojnásobil. Daří se i v České republice, kde se celkem prodalo 1288 vozů, tedy o 27 % více než v předešlém roce. Nové majitele získalo 287 vozidel značky Jaguar (navýšení o 68 %) a 1001 vozů Land Rover (+10,6 %). Klíčovými vozy v ČR jsou Range Rover Evoque (dodáno bylo 211 vozů), Land Rover Discovery Sport (rovněž 211 vozů) a Range Rover Sport (183 vozů). Stávající generace Discovery se prodalo 149 kusů. Za značku Jaguar mezi nejprodávanější modely patřily Jaguar F-Pace (150 vozů), XF a XE.
 
Sázka na praktičnost
Nový Land Rover Discovery je nesmírně univerzální prémiové SUV s mimořádnými schopnostmi. Disponuje nejnovějšími technickými vymoženostmi, nicméně u Land Roveru ve snaze získat nové zákazníky u tohoto vozu zdůrazňují především jeho praktičnost i to, že Discovery nabízí větší vnitřní prostor než jeho hlavní konkurenti.
 
Nový Discovery přebírá příď z menšího Discovery Sport, která dodává nové generaci dynamičtější vzhled, ale uchovává si klíčové znaky modelové řady Discovery. Náznakem podoby nové generace byl koncept Discovery Vision, který byl k vidění v roce 2014 na autosalonu v New Yorku. Mezi charakteristické designové prvky patří stupňovitá linie střechy, která charakterizovala čtyři předchozí generace Discovery. Vytváří prostor pro hlavu pro cestující sedící ve třetí řadě sedadel, přičemž každá řada sedadel umístěna výš než řada před ní.
 
Prostor pro sedm dospělých
Prémiový interiér s odolnými, vysoce kvalitními materiály poskytuje flexibilní prostor se sedmi plnohodnotnými sedadly pro dospělé - Discovery je navržen tak, aby 95 % dospělých osob mohlo pohodlně sedět i v poslední řadě sedadel. Všechny tři řady mají vyhřívaná sedadla, ta v první a druhé řadě jsou navíc i ventilovaná. Sedadlo řidiče a spolujezdce vpředu má masážní funkci. Nastupování a vystupování se usnadňuje tím, že se světlá výška díky systému Auto Access Height při otevření dveří sníží o 40 mm
 
V pětimístném uspořádání poskytuje obrovský prostor pro zavazadla o objemu 1231 l za druhou řadou sedadel nebo až 2500 l při jejich sklopení. Sedadla ve druhé a třetí řadě se sklápějí elektricky systémem Intelligent Seat Fold, přičemž k tomu lze využít ovládací prvky v zadní části vozu, středový dotykový displej nebo na dálku prostřednictvím aplikace v chytrém telefonu, která je součástí InControl Touch Pro Services. Víko zavazadlového prostoru už není rozděleno na dvě části, ale spodní část nahrazuje výklopná plocha umožňující sezení, například při přezouvání zablácené obuvi po výletě.
 
Multimédia a konektivita
Kromě prostorného a flexibilního uspořádání sedadel je dalším klíčem k všestrannosti nového Discovery multimediální systém InControl Touch Pro s 10“ dotykovým displejem umístěným vysoko na středové konzoli. Díky němu se snížil počet ovladačů o třetinu.
 
Nové Discovery poskytuje konektivitu pro operační systémy iOS a Android, digitální audiosystém Meridian se 14 reproduktory a 3G Wi-Fi hotspot pro až osm zařízení. Vůz je vybaven až šesti 12V zásuvkami, až sedmi USB porty (resp. devíti při instalaci zábavního systému pro zadní sedadla) umožňujícími cestujícím v každé řadě sedadel současně dobíjet telefony nebo tablety.
 
Nový Discovery může být vybaven vodotěsným náramkem Activity Key, nahrazujícím klíček při sportovních aktivitách jako u Jaguaru F-Pace. Deaktivuje standardní klíč, který lze bez obav nechat uvnitř.
 
Bude i ze Slovenska
Land Rover Discovery se vyrábí v anglickém Solihullu. Od roku 2018 se výroba rozšíří i do nově budované továrny na Slovensku u Nitry.
 
Prodej nového Land Roveru Discovery bude zahájen na jaře 2017. Předběžná cena začíná na 1 395 735 Kč (nezávazně doporučená včetně 21 % DPH). Discovery už je možné objednávat s tím, že první dodávky vozů budou v dubnu.
 
Limitované provedení First Edition reprezentuje to nejlepší z nového Discovery. K dispozici bude pouze 2400 vozů pro celý svět s exkluzivními prvky, jako jsou speciální mapy vyleptané na hliníkovém obložení dveří a přístrojové desky, odvážné barevné kombinace a bohatá standardní výbava. 
 
  • Discovery přichází v ideálním čase
  • Discovery přichází v ideálním čase
  • Discovery přichází v ideálním čase
  • Discovery přichází v ideálním čase
  • Discovery přichází v ideálním čase
  • Discovery přichází v ideálním čase
  • Discovery přichází v ideálním čase
  • Discovery přichází v ideálním čase
  • Discovery přichází v ideálním čase