divine - další krok k osamostatnění značky ds | Aktuality | autoweek.cz

Divine - další krok k osamostatnění značky DS

Divine - další krok k osamostatnění značky DS

15.09.2014 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Za čtyři roky své existence Citroen prodal více než 500 000 prémiových vozů s označením DS. Tentoúspěch vedl k tomu, že se od 1. června 2014 DS stala samostatnou značkou. Symbolem její samostatnosti je koncept Divine DS, který vznikl v pařížských ateliérech.

Divine DS je koncept čtyřdveřového kompaktního vozu s délkou 421 cm. Jeho styl je výrazný se stylistickými prvky ve stylu DS. Přední mohutná maska s logem DS, interně označovaná jako DS Wings, byla poprvé použitá u vozů DS 5LS a DS 6.

 

Inovativní značka DS představuje u vozu Divine DS zcela novou koncepci Hypertypage, která překračuje možnosti osobního nastavení a zákazníkovi nabízí výběr luxusní čalounění interiéru, s materiály, které se u automobilů vyskytují jen velmi zřídka. K dispozici jsou tři verze přístrojové desky a čalounění dveří, které lze vyměnit za pouhých 15 minut. Středová konzole nabízí prvky spojené s řízením. Na jejím povrchu bylo použito bílé zlato a krystaly od firmy Swarovski.

 

Přední světelomety vycházejí konceptu vozu DS 3 s nezávislými LED moduly. Laserová světla vozu Divine DS tvoří dvě vysoce výkonné laserové diody v každém modulu. Generují velice intenzivní světlo, které je o 50 % silnější než u tradičních LED světlometů. Při rychlosti nad 60 km/hod doplňuje LED světlomety laserová technologie. Světlo je optickými vlákny vedeno ke světlometu pro přesné a okamžité nastavení. Díky tomu, že jsou laserové diody přesunuty do motorového prostoru, jsou chráněné v případě nárazu nebo rozbití skla světlometu. Použití laseru je rovněž úsporné, protože jeho životnost je stejná jako životnost automobilu. Tyto laserové světlomety neobtěžují ostatní uživatele silničního provozu, protože zabudované kamery v případě zachycení dalšího vozu automaticky upravují jejich polohu. Zadní světla využívají technologii Full LED.

 

V kabině vozu Divine DS se nová technika prosazuje zejména u místa řidiče, zpracovaného ve stylu kokpitu letadla. Ovladače jsou seskupeny na digitálním HD displeji s úhlopříčkou 10,4". Tento multifunkční displej je umístěný v konzole stropu a uvolňuje tak místo na palubní desce. Nahrazuje vnitřní zpětné zrcátko, protože zajišťuje i jeho funkci.

 

Z osy řidiče zmizely displeje, základní informace jsou promítány na čelní sklo (head-up displej) a doplňuje je holografické zobrazování za volantem, které je trojrozměrné a zahrnuje především informace z navigace, takže řidič nemusí spouštět oči ze silnice.

 

Divine DS pohání přeplňovaný motorem 1,6 THP s přímým vstřikováním benzinu. Ma výkon 199 kW a maximální točivý moment dosahuje 330 N.m v rozsahu otáček od 1900/min do 5500/min.

 

Koncepční vůz Divine DS byl představen ve čtvrtek 4. září 2014 a bude vystaven během soutěže elegance v Chantilly v neděli 7. prosince 2014 a poté na pařížském Mondial de l´Automobile od čtvrtka 2. října 2014.

  • Divine - další krok k osamostatnění značky DS
  • Divine - další krok k osamostatnění značky DS
  • Divine - další krok k osamostatnění značky DS
  • Divine - další krok k osamostatnění značky DS