dlaší krok porsche k elektrifikaci | Aktuality | autoweek.cz

Dlaší krok Porsche k elektrifikaci

Dlaší krok Porsche k elektrifikaci

07.03.2018 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Na ženevském autosalonu se představuje studie Porsche Mission E Cross Turismo. Elektricky poháněný čtyřdveřový exkluzivní automobil automobil kategorie označované jako CUV (Cross Utility Vehicle) posouvá představy toho, co lze očekávat od elektromobilu.
Čtyřdveřový Mission E Cross Turismo nese charakteristické prvky typické pro značku Porsche. K tomu přidává detaily charakteristické pro terénní vozidla. Přitom ale jde o klasický sedan s délkou 495 cm. Mission E Cross Turismo se sice představuje jako studie, nicméně definitivní podoba sériově vyráběného vozu je již připravena pro silniční provoz a neměla by se zásadně lišit.
 
Elektrická soustava s napětím 800 V je připravena pro rychlé nabíjení. Možnost využití dobíjecího výkonu až 350 kW umožní dobití akumulátorů během 15 minut na stav zaručující dojezd 400 km. Alternativně je možné i indukční nabíjení u nabíjecí stanice nebo využití domácího systému Porsche pro ukládání energie. Celkový dojezd vozu je při měření podle metodiky NEDC 500 km.
 
Koncept má pohon všech kol. Dva synchronní elektromotory s permanentním magnetem a celkovým systémovým výkonem 440 kW (600 k) a točivým momentem 700 N.m umožňují vozu dosahovat zrychlení z 0 na 100 km/h za méně než 3,5 s. Této úrovni trvalého výkonu se nevyrovná žádný elektromobil ze současné sériové produkce. Přitom lze uskutečnit mnoho zrychlení bezprostředně za sebou aniž by došlo ke ztrátě výkonu.
 
Mission E Cross Turismo je logickým pokračovatelem studie Mission E, představené na autosalonu IAA 2015 ve Frankfurtu, a současně znamená velké přiblížení se sériově vyráběnému vozu. Ten se předství už v příštím roce.
 
„Elektromobilita je budoucnost a Mission E Cross Turismo je ukázkou naší vize této elektrické budoucnosti. Kombinuje sportovní vlastnosti a každodenní praktičnost ve stylu typickém pro značku Porsche. Naše vozidlo bude rychlé nejen při jízdě, ale i při nabíjení, a bude schopné své výkony stále znovu opakovat,“ říká předseda představenstva společnosti Porsche AG Oliver Blume.
 
Mission E Cross Turismo využívá rovněž inovativní koncept zobrazování a ovládání s dotykovým displejem a ovládáním založeným na sledování očí.
 
Porsche společně s automobilkami Audi, BMW Group, Daimler a Ford Motor pracuje na budování sítě 400 rychlodobíjecích stanic kolem hlavních evropských tras do roku 2020. Součástí sítě rychlodobíjecích stanic by se měla stát i všechna dealerství značky Porsche.
 
  • Dlaší krok Porsche k elektrifikaci
  • Dlaší krok Porsche k elektrifikaci
  • Dlaší krok Porsche k elektrifikaci
  • Dlaší krok Porsche k elektrifikaci
  • Dlaší krok Porsche k elektrifikaci
  • Dlaší krok Porsche k elektrifikaci