do vězení za dobití elektromobilu | Aktuality | autoweek.cz

Do vězení za dobití elektromobilu

Do vězení za dobití elektromobilu

07.12.2013 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Zpravodajský server 11alive z Atlanty v Georgii přinesl neuvěřitelný příběh muže, který skončil ve vězení za dobití svého elektromobilu Nissan Leaf na školním hřišti. Dobíjením trvajícím 20 minut způsobil škodu ve výši asi 5 centů.

Kaveh Kamooneh dovezl jednu listopadovou sobotu svého syna k tenisovému zápasu na hřišti střední školy v Chamblee v Georgii. Přitom si u budovy školní kuchyně zapojil svůj Nissan Leaf do zásuvky.

Kamooneh  netušil, že to neušlo pozornosti seržanta Ernesta Forda, který je kolem. Když uviděl elektromobil napojený na školní zásuvku, vstoupil do nezamčeného vozu, aby zjistil, kdo používá školní zásuvku. Svůj zákrok pro jistotu natočil pomocí kamery ve voze.

Seržant Ford následně vyrazil do školy, aby zjistil, zda Kamooneh má povolení zde dobíjet. Když zjistil, že nikoliv, podal o tom hlášení.

Uplynulo 11 dní a do Kamoonehova domu v Decaturu dorazili dva policisté, aby jej zatkli. Kamooneh poté strávil více než 15 hodin ve vyšetřovací vazbě v okresní věznici DeKalb v Chamblee.

Kamooneh se hájil tím, že v sobotu odpoledne nikdo ve škole nebyl, takže si nemohl vyžádat povolení. Seržant Ford ale trval na svém: "Krádež je krádež a kdo krade, ten patří do vězení."

Dvacet minut dobíjení má ve státě Georgia cenu asi 5 centů (tedy asi korunu). Policejnímu seržantovi Fordovi ale je jasno: "Netuším, kolik elektřiny ukradl, ale to nehraje roli. Porušil zákon, protože ukradl něco, co není jeho."

Poté, co celý případ vzbudil velký rozruch, vydal policejní šéf z Chambee Marc Johnson prohlášení, v němž uvedl, že Kamooneh byl hned na hřišti dotazován seržantem Fordem, zda má k dobíjení elektromobilu ze školní zásuvky povolení. Kamooneh tím byl zaskočen a svůj vůz odpojil, aniž by vyjádřil omluvu. Naopak se vůči policistovi choval útočně a obvinil jej z poškození vozu. Zatčen byl proto, že bydlí v jiném městě. Podle Johnsona seržant Ford nemůže vědět, jak velkou škodu nabíjení elektromobilu ze školní zásuvky způsobí. Johnson navíc upozornil na skutečnost, že syn pana Kamooneha není žákem uvedené střední školy a nemá tedy oprávnění ani ke vstupu na její školní hřiště. Podle Johnsona tedy celou situaci způsobil Kamooneh sám svým chováním a měl by si z toho vzít ponaučení.