dobíjecí stanice projektu elektromobilita čez | Aktuality | autoweek.cz

Dobíjecí stanice projektu Elektromobilita ČEZ

Dobíjecí stanice projektu Elektromobilita ČEZ

27.10.2015 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Dvojnásobek elektromobilů a desítky dobíjecích stanic v České republice - ČEZ vidí perspektivy elektromobility v ČR velmi optimisticky. Realita je ale trochu jiná.
Podle tiskové informace ČEZ v České republice v současnosti jezdí více než 800 elektromobilů. Poslední tři čtvrtletí s více než čtyřmi stovkami nově registrovaných elektromobilů tak signalizují další významný rozvoj celého odvětví. Letos totiž ČEZ očekává více než dvojnásobné meziroční zvýšení počtu nově registrovaných elektromobilů.
 
ČEZ uvádí, že letos bylo v období od ledna do září v České republice registrováno více než 320 nových elektromobilů, jenže podle statistik SDA to bylo nově jen 172 vozidel s elektrickým pohonem. Podle ČEZ bylo v tuzemsku za celý loňský rok registrováno celkem 222 nových elektromobilů, ale podle statistik SDA bylo během roku 2014 nově registrováno 197 elektromobilů. Podle údajů SDA při celkovém počtu registrací nových aut 171 010 kusů představují elektromobily tržní podíl 0,10 %.
 
Koncem letošního roku odhady počítají s prolomením hranice 1000 elektromobilů na českých silnicích. Elektromobily v ČR přestávají být atrakcí z kategorie technických zajímavostí a stávají se běžnou součástí zejména městského provozu.
 
V současnosti tvoří vozový park projektu Elektromobilita ČEZ nebo jeho partnerů čtyřicítka aut na elektrický pohon. Partnery projektu jsou automobilky, obchodní centra, komerční subjekty či radnice po celé České republice.
 
V roce 2015 jsou zatím nejprodávanějšími značkami v ČR Volkswagen, Nissan a BMW. Podle SDA za tři čtvrtletí dodal Volkswagen 90 elektromobilů, Nissan 51 a BMW 19.