dobíjení u trafostanic eg.d | Aktuality | autoweek.cz

Dobíjení u trafostanic EG.D

Dobíjení u trafostanic EG.D

16.06.2021 | | Trendy

Trafostanice společnosti EG.D mohou instalací wallboxů pomoci rozvoji elektromobily na sídlištích.
Součástí distribuční sítě EG.D (nové jméno společnost E.ON Distribuce) je mimo jiné i zhruba 20 000 trafostanic na území jižních Čech, Vysočiny a jižní Moravy. Mnohé z nich jsou svým umístěním vhodné pro instalaci wallboxu pro dobíjení elektromobilů. Na to sází nový produkt EG.D Dobíječka na trafostanici, který může pomoci snadno rozšířit dobíjecí infrastrukturu pro elektromobily, a to i na sídlištích, kde s nabíjením elektromobilů bývá problém. Společnost EG.D vytipovala několik desítek vhodných trafostanic, které přímo sousedí se sídlištními parkovišti a jsou vhodné k instalaci dobíjecí stanice, resp. wallboxu.
 
„Nedostatečná dobíjecí infrastruktura bývá často označována jako jeden z hlavních důvodů toho, proč se elektromobilita v České republice doposud výrazněji nerozvinula. V EG.D jsme si řekli, že i když jako distributor máme v tomto ohledu svázané ruce a z pohledu regulace nejsme oprávněni v elektromobilitě činit aktivní podnikatelské kroky, můžeme elektromobilistům díky znalosti naší soustavy alespoň nabídnout vhodná místa pro instalace jejich dobíjecích stanic,“ vysvětluje projektový manažer distribuční společnosti EG.D Michal Holan.
 
 „Zaměřili jsme se hlavně na problém sídlištního dobíjení. I na sídlištích se již začaly objevovat elektromobily a lidé žijící v panelových domech nemají tak velké možnosti dobíjení jako lidé v rodinných domech, kteří si mohou nástěnnou dobíjecí stanici, tedy wallbox, umístit například do garáže,“ dodává Michal Holan.
 
První Dobíječku na trafostanici EG.D mohou řidiči najít v Třebíči v ulici Kpt. Jaroše. Provozuje ji společnost E.ON Energie. Podobná příležitost se otevírá pro jakéhokoliv zájemce o výstavbu dobíječky. Není určena jen pro energetické společnosti, ale je vhodná například i pro města a obce. Dobíječku na trafostanici ocení zákazníci z řad firem nebo fyzických osob, které využívají elektromobily. Oproti jiným způsobům výstavby dobíječek tady není zapotřebí získat stavební povolení a také její technické provedení je pro zákazníka méně náročné. Samotný výběr wallboxu, elektroinstalační firmy a dodavatele energií je zcela na uvážení zákazníka.