subaru nabízí převodovku lineartronic s motorem boxer diesel | Aktuality | autoweek.cz

Subaru nabízí převodovku Lineartronic s motorem Boxer Diesel

Subaru nabízí převodovku Lineartronic s motorem Boxer Diesel

10.05.2013 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Subaru spustilo prodej modelu Outback se samočinnou převodovkou Lineartronic v kombinaci s motorizací Boxer Diesel.

Subaru ČR oficiálně uvedlo do prodeje model Outback vybavený motorem Boxer Diesel ve spojení se samočinnou převodovkou Lineartronic.

Hlavní novinkou crossoveru Outback modelového roku 2013 je možnost poprvé kombinovat bezestupňovou převodovku Lineartronic CVT vlastní konstrukce Subaru s unikátním vznětovým motorem Subaru Boxer Diesel. Crossover Outback samozřejmě těží z předností stálého pohonu všech kol Symmetrical AWD.

Roku 2008 se Outback stal prvním modelem značky, který uvedl do modelové řady Subaru originální vznětový motor s protilehlými válci Boxer Diesel.

Konstruktéři zvolili upravenou verzi převodovky Lineartronic (CVT) uzpůsobenou pro vyšší točivý moment produkovaný motorem Boxer Diesel a zajišťující hladké změny převodových stupňů.

Výhodou použití této kombinace převodovky a motoru spočívají v tom, že umožňuje hladkou a bezproblémovou akceleraci při zachování stabilních otáček motoru. Toto řešení kompenzuje úzké využitelné pásmo otáček vznětových motorů, kvůli kterému jsou řidiči nuceni často řadit. Systém volí optimální převodový stupeň z neomezeného počtu převodových poměrů, které variátorová převodovka nabízí. Při běžné jízdě v režimu D se systém chová jako běžná bezestupňová převodovka s hladkým chodem, ovšem po silném sešlápnutí plynového pedálu se systém automaticky přepne do režimu řazení předvolených rychlostních stupňů aby akcelerace probíhala obdobně jako u běžných samočinných převodovek.

Regulace podřazování při dekceleraci naopak zajišťuje nižší převodový poměr kvůli dostatečně účinnému brzdění motorem, přičemž vůz je současně připraven na akceleraci v okamžiku, kdy řidič opět sešlápne plynový pedál.

"Outback byl vždy průkopníkem, v segmentu, i v použití nových technologií od našeho výrobce. I proto je nasnadě, že jako první začneme automatickou převodovku Lineartronic prodávat právě v tomto modelu, který zrovna najíždí na prodejny našich autorizovaných partnerů. Čekali jsme na Boxer diesel s automatem dlouho, ale jak se říká - trpělivost růže přináší a výsledek v podobě řízení a svezení s tímto vozem stojí opravdu za to.", říká Petr Neuman, ředitel Subaru ČR.

Nová specifikace Subaru Outback 2.0D Boxer Diesel Lineartronic do prodeje vstupuje ve třech úrovních výbavy Active, Comfort a Exclusive. Katalogové ceny začínají na 939 000 Kč vč. DPH, tj. příplatek za samočinnou převodovku činí 40 000 Kč.